تهرانی‌ها چند گیگ در ماه اینترنت مصرف می‌کنند؟
تهرانی‌ها چند گیگ در ماه اینترنت مصرف می‌کنند؟

مدیر مخابرات منطقه تهران می‌گوید مشترکان تهرانی این شرکت به صورت متوسط ماهانه ۷۰ گیگ اینترنت مصرف می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، «علی ملک‌جعفریان»، مدیر مخابرات منطقه تهران، در نشست خبری اعلام کرد این شرکت برای ایجاد پوشش کامل فیبر نوری در تهران نیاز به نصب ۱۸۰ هزار دستگاه FAT دارد که تاکنون ۱۷ هزار دستگاه نصب شده است. او برآورد کرد جایگزینی شبکه فیبر نوری به جای سیم مسی در استان تهران ۸ تا ۱۰ سال زمان لازم دارد.
ملک‌جعفریان گفت: برای سال جاری برنامه داشتیم که ۱۵۰ هزار پورت FTTH واگذار کنیم؛ اما حدود ۱۲۰ هزار پورت واگذار شد که این موضوع بیشتر به تمایل شهروندان برای استفاده از اینترنت پرسرعت و احساس نیاز آنها بازمی‌گردد.
به گفته وی هرچند فیبر نوری امکان ارائه سرویس بیش از ۲ گیگابیت بر ثانیه را نیز دارد؛ اما مخابرات فعلاً حداکثر ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه به مشترکان خود سرویس می‌دهد که این موضوع به دلیل محدودیت‌های موجود در لایه‌های لایه‌های کُر و انتقال است.
ملک‌جعفریان در زمینه فرآیند فروش و واگذاری فیبر نوری به مشتریان نیز گفت: برای این کار با ۸ پارتنر همکاری می‌کنیم و به زودی ۹ شرکت دیگر نیز به این جمع اضافه می‌شوند. این شرکت‌ها براساس لیست مشخص شده و قیمت‌هایی که در سایت مخابرات اعلام کرده‌ایم، فرآیند کابل‌کشی، فروش مودم و اتصال شهروندان را انجام می‌دهند.
وی درباره هزینه‌های اتصال نیز گفت: کابل‌کشی تا مقابل ساختمان برعهده مخابرات است؛ اما هزینه کابل‌کشی داخل ساختمان و تامین مودم برعهده مشترکان است که به طور متوسط ۳.۵ میلیون تومان می‌شود. البته این موضوع بستگی زیادی به مودم انتخابی دارد.
مدیر مخابرات منطقه تهران درباره وضعیت تلفن ثابت نیز گفت در استان تهران ۷.۵ میلیون خط تلفن ثابت در حال فعالیت است و ۱۳ میلیون زوج سیم مسی در شبکه وجود دارد.
به گفته او هزینه نگهداری هر خط تلفن ثابت در ماه ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان است که با توجه به دریافتی هر خط، مخابرات به این بخش، سوبسید می‌دهد.
ملک‌جعفریان درباره مشکلات رانژه خطوط تلفن ثابت برای دریافت ADSL نیز گفت: اصلا بحث ایجاد انحصار مخابرات وجود ندارد. همین الان ۸۰۰ هزار سرویس دیگر شرکت‌ها روی شبکه مخابرات عرضه می‌شود؛ اما در ۲۵ تا ۳۰ مرکز، مشکل اشباع سالن رانژه داریم و اصلا نمی‌توانیم به سیم‌های موجود دست بزنیم چون کل سرویس‌ها قطع می‌شود.
وی متوسط درآمد مخابرات از خطوط ADSL را ماهانه ۷۰ هزار تومان و از سرویس FTTH ۱۷۰ هزار تومان عنوان کرد.
به گفته او مخابرات تهران برای سال آینده اتصال ۱۵۰ هزار مشترک به فیبر نوری و عرضه پابلیک وای‌فای را در برنامه‌های خود دارد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]