کدام استان‌ها امروز و فردا بارانی هستند؟ / منتظر سامانه بارشی جدید باشید
کدام استان‌ها امروز و فردا بارانی هستند؟ / منتظر سامانه بارشی جدید باشید

سازمان هواشناسی با صدور هشدار بارش باران، برف و رعدوبرق طی امروز تا یکشنبه در برخی استان‌ها از جمله تهران از ورود سامانه بارشی به کشور طی دوشنبه خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز جمعه در سواحل دریای خزر، شمال شرق، بخش‌هایی از شرق و مرکز کشور، برخی نقاط استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق هرمزگان، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز و ارتفاعات زاگرس مرکزی رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف روی می‌دهد.
شدت بارش‌های امروز برای شرق مازندران،گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی است. فردا شنبه در شمال شرق، شرق، بخش‌هایی از مرکز کشور،گلستان سیستان و بلوچستان، شمال فارس و ارتفاعات شرقی البرز زاگرس مرکزی،کرمان و یکشنبه در برخی نقاط استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان،کرمان، شمال فارس، جنوب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و از بعدازظهر در شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش خواهد بود.
دوشنبه در برخی نقاط شمال غرب ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوب سیستان و بلوچستان رگبار پراکنده باران و وزش باد پیش بینی می‌شود.
اواخر وقت روز دوشنبه آینده با نفوذ سامانه بارشی فعال از جنوب کشور بارش در این منطقه آغاز می‌شود. روز سه‌شنبه با توسعه و تقویت سامانه بارشی در استان‌های بوشهر، فارس، جنوب یزد،کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان و جزایر واقع در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان رگبار رعدوبرق و در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید و در برخی نقاط گردوخاک پیش بینی شده است.
همچنین روز سه‌شنبه در ارتفاعات زاگرس و البرز مرکزی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر افزایش ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. لازم به ذکر است که جمعه و یکشنبه در شمال شرق شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید است که در برخی نقاط سبب خیزش گردوخاک خواهد شد. جمعه دریای خزر و روزهای جمعه تا یکشنبه شرق خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان اواخر وقت دوشنبه خلیج فارس و سه شنبه خلیج فارس تنگه هرمز و غرب دریای عمان مواج و متلاطم است.
توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی
زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، برخی نقاط گردوخاک، در مناطق مستعد تگرگ، بارش برف در ارتفاعات شمال‌ غرب و ارتفاعات رشته کوه البرز
منطقه اثر:
جمعه ۱۴۰۳/۰۱/۲۴: اردبیل، گیلان، سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، شمال و شرق سمنان، شرق کرمان، دامنه و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران.
شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵: لرستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرق خوزستان، شمال فارس، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان و شرق مازندران و ارتفاعات کرمان و شرق هرمزگان.
یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، نیمه شمالی کرمان، یزد، شمال فارس، جنوب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد و نیمه شمالی استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.
اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی و کاهش دید بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و درختان آسیب‌پذیر.
توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی.
توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع موج
زمان پایان: اواخر وقت شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
نوع مخاطره: وزش باد شدید تا خیلی شدید با بیشینه سرعت ۳۲ نات و بیشینه ارتفاع امواج در مناطق ساحلی بین ۱ تا کمتر از ۲ متر و در مناطق دور از ساحل بیش از ۲ متر
منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز.
اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی قایق‌های صیادی و فعالیت‌های تفریحی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری در بنادر استان، اختلال در تردد کشتی های تجاری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی.
توصیه: آمادگی دستگاه های امدادرسان در مناطق دریایی استان، تمهیدات لازم در مناطق دریایی استان و مناطق ساحلی جهت جلوگیری از خسارت احتمالی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری به‌ویژه در شرق خلیج فارس و تنگه هرمز.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]