توافق با کشور سوریه برای اتصال ریلی به ایران
توافق با کشور سوریه برای اتصال ریلی به ایران

بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی از توافق با کشور سوریه برای اتصال ریلی ایران به این کشور از طریق کشور عراق خبر داد.

به گزارش بازار، مهرداد بذرپاش پیش از ظهر امروز شنبه در آئین آغاز احداث خط ریلی شلمچه به بصره اظهار کرد: احداث راه آهن شلمچه به بصره حدود ۴۰ سال به دلایل متعدد محقق نمی‌شد ولی امروز عملیات اجرایی این پروژه با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر عراق آغاز شد.

وی اظهار کرد: توافقات اولیه طی چند ماه گذشته بین وزرای ۲ کشور به سرانجام رسید و مقدمات اجرایی شدن این پروژه فراهم شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: کارشناسی این پروژه توسط مدیران عامل راه آهن ایران و عراق انجام شده و عملیات زیرساختی آن انجام و امروز وارد فاز اجرایی شد.

بذرپاش بیان کرد: امیدواریم در کوتاه‌ترین مدت این پروژه به سرانجام برسد، طول این ریل ۳۲ کیلومتر است که ۱۶ کیلومتر در خاک ایران و ۱۶ کیلومتر در خاک عراق انجام می‌شود.

وی افزود: مقرر شد تا زمین‌های موردنیاز اطراف رودخانه اروند برای احداث پل در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد و طرف عراقی متعهد شد این امر هرچه سریع‌تر انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی بسان کرد: توافق شد تا این مسیر ریل و احداث پل متحرک روی رودخانه اروند، ظرف یکسال و نیم به اتمام برسد، همچنین چنانچه در حین انجام کار قدری زمان طولانی‌تر شد توافق لازم بین دو کشور انجام خواهد شد.

وی افزود: همچنین توافقی با کشور سوریه انجام شده است تا بتوانیم از طریق ریلی با کشور سوریه نیز در ارتباط باشیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از توافقات امروز و در زمینه توسعه روابط، یک پیمان سه جانبه میان ایران، عراق و سوریه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]