ورود ۸۰ فروند هواپیما به ناوگان هوایی| نرخ بلیت پرواز برای ایام نوروز تغییری نمی‌کند
ورود ۸۰ فروند هواپیما به ناوگان هوایی| نرخ بلیت پرواز برای ایام نوروز تغییری نمی‌کند

رییس سازمان هواپیمایی با بیان اینکه ۸۰ فروند هواپیمای جدید در دولت سیزدهم وارد ناوگان هوایی شد، گفت: استفاده از شرکت‌های دانش بنیان موجب شده که دیگر هیچ هواپیما و موتوری برای تعمیر از کشور خارج نشود.

به گزارش بازار، محمد محمدی بخش امروز (سه‌شنبه) در بیست و چهارمین نمایشگاه مطبوعات درباره نوسازی و توسعه ناوگان هوایی در دولت سیزدهم افزود: صنعت هوانوردی در تمام دنیا به دلایل متعدد از جمله شرایط کرونایی با چالش روبرو شد، اما صنعت هوانوردی کشور ما به جهت اعمال تحریم‌ها در مرداد و شهریورماه سال ۱۴۰۰ بیشتر آسیب دید که بخشی از آن متاثر از تغییر دولت و موضوعات مختلفی بود به طوری که عملیات اربعین به جای اینکه عادی برگزار شود با بحران انجام شد.
رییس سازمان هواپیمایی کشور اظهار داشت: دولت سیزدهم برای این کار ۴ راهبرد اساسی در نظر گرفت اولین راهبرد این بود که از ظرفیت‌های داخلی برای تاب‌آوری صنعت استفاده کنیم؛ بنابراین نهضت تعمیر قطعه به وجود آمد که با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان و حضور موثر شرکت‌های هواپیمایی و تعمیراتی موضوع تاب‌آوری به حد قابل قبولی رسید تا جایی که امروز به مرزی رسیده‌ایم که دیگر هیچ هواپیما و موتوری برای تعمیر به خارج از کشور ارسال نمی‌شود.
به گفته محمدی بخش، حوزه دانشی بسیارهای تک است و کارهای فوق‌العاده‌ای در این حوزه اتفاق افتاده است.
رییس سازمان هواپیمایی کشور گفت: اقدام دیگر دولت سیزدهم توسعه ناوگان هوایی بود که باید هواپیما خریداری می‌شد که با توجه به شرایط تحریم بیش از ۸۰ فروند هواپیمای دست‌دوم خریداری و به ناوگان اضافه شد که تعدادی وارد چرخه شده است.
وی افزود: راهبرد دیگر دولت، ساخت هواپیما است که با دستور مقام معظم رهبری و تاکید رییس جمهوری و دولت پس از یک وقفه ۸ سال ازسرگرفته شده که این مسیر روشنی است و توانسته به ما برای برون‌رفت از مشکلات کمک کند، تا بتوانیم ۵۰۰ فروند هواپیما برای کشورمان با اقلیم و جمعیتی که داریم داشته باشیم و بتوانیم پاسخگوی نیاز مردم باشیم.
محمدی بخش با بیان اینکه ساخت قطعات هواپیما با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان ممکن می‌شود تصریح کرد: در بحث خرید و نوسازی هواپیما رییس جمهوری با اجازه‌ای که دریافت کردند مبلغ مهمی را برای خرید هواپیما از محل تهاتر نفت اختصاص دادند که مسیر خود را طی می‌کند که به‌محض عملیاتی شدن اطلاع‌رسانی خواهد شد.
رییس سازمان هواپیمایی کشور درباره قیمت‌گذاری بلیت هواپیما در ایام نوروز گفت: طی چند سال گذشته بر اساس ماده ۶ قانون هواپیمایی کشوری، شورای عالی هواپیمایی مسئولیت نرخ‌گذاری بلیت مسیرهای داخلی را برعهده داشت متعاقب هر سال انجام شده بعد از اتفاقاتی که در دوره کرونا رخ داد ستاد تنظیم بازار عهده‌دار نرخ‌گذاری شد و مدتی را تحت‌نظر ستاد تنظیم بازار بودیم.
وی افزود: طی چند هفته گذشته دیوان عدالت ورود کرد و قرار شد بر اساس قانون برنامه پنجم شرکت‌های هواپیمایی با تنوع‌سازی نرخ‌گذاری داشته باشند که این با اعتراض دولت، وزارت راه و شهرسازی روبرو شد؛ بنابراین رییس دیوان عدالت موافقت کردند که فعلاً رای منتفی شود تا رای نهایی جهت تعیین تکلیف مشخص و اعلام شود.
محمدی بخش تصریح کرد: در حال حاضر نرخ‌گذاری بلیت هواپیما طبق روال قبل است؛ اما قیمت در بازار عرضه با چندگانگی و دستورهای مختلف دچار مشکل می‌شود که البته با ورود دستگاه‌های نظارتی و سازمان هواپیمایی کشوری قیمت‌ها تنظیم خواهد شد تا شب عید و ایام نوروز را بتوانیم سپری کنیم.
وی درباره نرخ سال آینده بلیت هواپیما اظهار داشت: برای سال آینده نیز شورای عالی هواپیمایی جلساتی را برگزار می‌کند تا متناسب با نرخ ارز، تورم و حقوق و دستمزد و شرایط حاکم بر صنعت هوایی کشور نرخی تعیین و به ستاد تنظیم بازار ارایه شود، البته اگر دیوان عدالت هم رای خودش را ابلاغ کند این مهم می‌تواند برای تعیین تکلیف بلیت هواپیما سال آینده راهگشا باشد.
رییس سازمان هواپیمایی کشور گفت: اکنون قیمت‌گذاری مشکل کمبود بلیت هواپیما نیست؛ بلکه موضوع ناترازی عرضه و تقاضا در حوزه ناوگان هوایی را داریم.
وی اضافه کرد: امروز به دلایل متعدد کمبود هواپیما داریم و به درخواست فزاینده پروازهای داخلی و خارجی به اقصی‌نقاط کشور و جهان نمی‌توانیم نیاز شهروندان را پاسخگو باشیم؛ بنابراین ناترازی در عرضه و تقاضا مشکل ایجاد کرده است.
محمدی بخش تصریح کرد: با ایجاد سامانه‌ای در سازمان هواپیمایی کشور شرایطی پیش‌بینی شده که عرضه بلیت تسهیل شود.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]