ایران، دسترسی ترانزیتی کشورهای منطقه به آب‌های آزاد را فراهم می‌کند
ایران، دسترسی ترانزیتی کشورهای منطقه به آب‌های آزاد را فراهم می‌کند

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران در اجلاس کمیته حمل‌ونقل زمینی سازمان ملل متحد، بر دیپلماسی توسعه حمل ونقل بین‌المللی و آمادگی تأمین حداکثری دسترسی ترانزیتی کشورهای منطقه، به آب‌های آزاد تأکید کرد.

به گزارش بازار، داریوش امانی معاون وزیر راه‌ و شهرسازی و رییس این سازمان ضمن حضور در هشتاد و ششمین اجلاس کمیته حمل‌ونقل زمینی کمیسیون اقتصادی اجتماعی اروپا در سازمان ملل، که عالی‌ترین گردهمایی سیاست‌گذاران و متخصصان حمل‌ونقل جهانی است، ضمن ابراز خوشوقتی از احیای مشارکت فعال هیأت ایرانی در اجلاس، بر جایگاه آن به‌عنوان شاهدی عالی از یک مشارکت منطقه‌ای در بحث چگونگی همکاری معنادار حمل‌ونقل جاده‌ای با سایر بخش‌ها برای رسیدگی به موضوعات گسترده‌تر، به‌ویژه در مورد تأثیرات آن بر تغییرات آب و هوایی، تاکید کرد.
وی انطباق دیدگاه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بر نقش کلیدی حمل‌ونقل جاده‌ای در امکان توسعه اقتصادی و کاهش تغییرات آب‌وهوایی را یادآور شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رشد حمل‌ونقل جاده‌ای که باید منجر به ابتکاراتی برای کاهش اثرات منفی شود، افزود: خدمات حمل‌ونقل جاده‌ای باید رقابتی را برای جامعه با راهکارهای کم هزینه و زودبازده حفظ کند.
امانی با اشاره به تجارب سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بر اهمیت تسهیل گذرمرزی از منظر کاهش صف‌های طولانی مرزی به‌خاطر رویه‌های ناهماهنگ تأکید کرد و با بهره‌برداری از فرصت این اجلاس، متولیان امور مرزی کشورها را به هماهنگی بیشتر در تسریع عبور مرزی و به‌کارگیری هرچه‌ بیشتر رویه های بین‌المللی و استاندارد، کاهش بازرسی های فیزیکی و اولویت‌بخشی به حمل یکسره دعوت کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان در پنل تخصصی حمل‌ونقل پایدار با عنوان چالش ها و راهکارها که به میزبانی نمایندگی ترکمنستان در قالب رویدادی در دفتر اروپایی سازمان ملل برگزار شد، چگونگی بهره‌برداری از فرصت این اجلاس در زمینه توسعه مناسبات حمل‌ونقلی در ارتباط با کشورهای خشکی‌بست را مهم برشمرد و افزود: با استفاده از فرصت اجلاس، بر آمادگی تأمین حداکثری دسترسی ترانزیتی کشورهای منطقه به آبهای آزاد در سطح منطقه در چارچوب تعاملی از طریق انواع راهگذرهای متعدد عبوری از قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران، تأکید می‌شود.
بر اساس این گزارش در این نشست، راهگذرهای عبوری از قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران نویدبخش آینده‌ ترانزیتی بهتر با محوریت چابهار به‌عنوان یکی از ملموس‌ترین راهکارهای منتهی به حمل‌ونقل پایدار در منطقه معرفی شد.
این گزارش می افزاید: معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری وحمل‌ونقل جاده‌ای نشست های دو جانبه با مدیر کمیته حمل‌ونقل زمینی کمیسیون اقتصادی اجتماعی اروپا در سازمان ملل، سفیر ترکمنستان در دفتر اروپایی سازمان ملل و رئیس نشست جانبی حمل‌ونقل پایدار، مسئول کمیته ایمنی و نیز تنی چند از همتایان از کشورهای مختلف دیدار و گفتگو کرد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]