کسری قطعات رادار اروپایی توسط متخصصان ایرانی ساخته و تامین شد
کسری قطعات رادار اروپایی توسط متخصصان ایرانی ساخته و تامین شد

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها گفت: رادار تنگریز که به تازگی در استان فارس برای پوشش پروازهای جنوب و جنوب شرق نصب شد، پس از شانه‌خالی کردن غربی‌ها از تأمین تجهیزات آن توسط متخصصان داخلی تأمین قطعه شد.

به گزارش بازار، رضا نخجوانی با اشاره به نصب رادار فرودگاهی در استان فارس به همت متخصصان داخلی، اظهار کرد: این سایت راداری با نام محل نصب آن (تنگ‌ریز) نام‌گذاری شده‌است، این رادار در ارتفاعی نصب شد که دسترسی به آن بسیار مشکل و صعب‌العبور بود که عملیات نصب را بسیار دشوار کرد.
به گفته مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، این سایت راداری از کشورهای غربی خریداری شده بود، اما طرف غربی به بهانه تحریم از انجام تعهدات خود سر باز زد و چند قطعه حساس این رادار را به ما تحویل نداد.
نخجوانی افزود: از حدود ۴ سال پیش متخصصان شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در بخش مخابرات و الکترونیک تلاش شبانه‌روزی کردند و با ساخت داخلی این قطعات و رفع کسری تجهیزات، توانستند این رادار را از نظر فنی تکمیل و سپس نصب و راه‌اندازی کنند.
‌مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تصریح‌کرد: در آینده نه چندان دور این سایت افتتاح و بهره‌برداری خواهد شد، این سایت راداری قابلیت کنترل فضای کشور ما در منطقه جنوب و جنوب شرق کشور را برای ما فراهم می‌کند؛ هرچه پوشش این سامانه راداری افزایش یابد به ارتقای کیفیت و کمیت ارائه خدمات به ترافیک‌های هوایی می‌انجامد؛ ترافیک‌های هوایی شامل ترافیک‌های عبوری از فضای کشور و پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان تأکید کرد: امیدواریم بخش‌های متولی به وعده خود در جهت اجرای قانون خاص شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران که مصوبه مجلس است عمل کنند تا امیدی برای ادامه حرکت‌های جهادی در شرکت فرودگاه‌ها وجود داشته‌باشد.
بنابراین گزارش رادار تن گریز شیراز یکی از طرح‌های مهم جهت افزایش پوشش دهی است، در این پروژه به‌روزترین سیستم راداری جهان نصب شده‌است، این رادار دارای «MODE S» است، نمونه مشابه آن سال ۹۷ در ارتفاعات کوشک بزم نصب شد و این دومین رادار از نوع خود است که عملیاتی می‌شود.
پروژه سایت رادار تنگ‌ریز در ارتفاع ۳ هزار و ۲۰۰ متری کوه سپیدار میمند فارس با هدف ایمنی پروازها در جنوب کشور به‌ویژه پروازهای فرودگاه شیراز تعریف و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۹۷ آغاز شد. با استفاده از این رادار سطح ایمنی پرواز در فرودگاه افزایش یافته و ظرفیت پروازی نیز بیشتر می‌شود؛ این سیستم رادار نقش به سزایی در عملیات پروازی هواپیماها دارد و در ساخت این رادار سعی شده‌است از آخرین پیشرفت‌های روز و استانداردهای بین‌المللی استفاده شود. رادار تنگ‌ریز به‌عنوان یکی از طرح‌های مهم جهت افزایش پوشش دهی است که در این پروژه به‌روزترین سیستم راداری جهان نصب می‌شود.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]