سنگ تمام مجلس برای این افراد / وام ازدواج نجومی شد
سنگ تمام مجلس برای این افراد / وام ازدواج نجومی شد

مطابق با قانون بودجه امسال، مبلغ وام ازدواج در سال جاری (۱۴۰۲) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال، ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایر زوجین ۱۸۰ میلیون تومان است

با توجه به حمایت اعضای مجلس شورای اسلامی از خانواده‌ها و تشویق به فرزندآوری در سال آینده، مبلغ ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اختصاص یافت که به ازدواج، فرزندآوری، ودیعه، خرید و ساخت مسکن مخصوص است. این تصمیم با تایید شورای نگهبان انجام شد. همچنین، واگذاری زمین‌های رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر نیز تأیید شورای نگهبان را در راستای حمایت از فرزندآوری به دنبال داشت.

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در همین رابطه با استناد به تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ که مربوط به حوزه فرهنگ است گفت:«۳۰۰ همت برای تسهیلات ازدواج، فرزندآوری ودیعه، خرید یا ساخت مسکن پیش بینی شده بود که این موضوع به تأیید شورای نگهبان رسید. البته در خصوص کفایت منابع و اولویت بندی موارد و همچنین ترتیب اعطای تسهیلات ابهاماتی جزئی وجود داشت. همچنین درباره افزایش وام ازدواج برای زوج زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال به ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایر افراد که ۳۰۰ میلیون تومان است، خلاف قانون اساسی شناخته نشد. همچنین حکم مربوط به واگذاری زمین رایگان به خانوارهای بالای ۴ فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال، خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.» 

مطابق با قانون بودجه امسال، مبلغ وام ازدواج در سال جاری (۱۴۰۲) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال، ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایر زوجین ۱۸۰ میلیون تومان است که با رشد ۶۵ درصدی، این مبلغ برای سال آتی برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال به ۳۵۰ میلیون تومان و سایر زوجین واجد شرایط نیز  ۳۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

این تسهیلات به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است تعلق می‌گیرد و دوره بازپرداخت آن ۱۰ ساله است.

لازم به ذکر است مجلس برای سال جاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به منظور پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری پیش بینی کرد که بر اساس آن رقم وام فرزندآوری به ازای فرزند اول ۳۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان، فرزند سوم ۹۰ میلیون تومان، فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد ۱۵۰ میلیون تومان است اما بودجه تعیین شده که کمتر از تقاضاها بود، منجر به طولانی شدن صف وام ازدواج شد و قدرت صفر کردن صف وام ازدواج را نداشت؛ از سوی دیگر پایین بودن سقف پرداخت تسهیلات بانک‌ها برای وام ازدواج و فرزندآوری از جمله مشکلات دریافت این وام در سال جاری به شمار می‌رود.

درهمین راستا نمایندگان مجلس با افزایش سقف وام قرض الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان، مبلغ وام قرض الحسنه فرزندآوری در سال آینده را به ازای فرزند اول ۴۰ میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۸۰ میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۱۲۰ میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۱۵۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد ۲۰۰ میلیون تومان، افزایش دادند.

نقش مجلس در افزایش وام ازدواج

مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد تصمیم‌گیری اصلی در کشور، می‌تواند نقش مهمی در افزایش وام ازدواج داشته باشد. تصمیم‌گیری‌های مجلس در زمینه افزایش وام ازدواج می‌تواند به رونق اقتصادی و اجتماعی کشور کمک کند. این تصمیمات می‌توانند شامل افزایش مبلغ وام، کاهش نرخ سود، تسهیل در شرایط و پرداخت وام‌ها با شرایط مناسب‌تر باشند.

با افزایش وام ازدواج، جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده بهتر و راحت‌تر به منابع مالی دسترسی خواهند داشت. این اقدام می‌تواند تعداد ازدواج‌ها و فرزندآوری را افزایش داده و به تعادل جمعیتی کشور کمک کند. همچنین، افزایش وام ازدواج می‌تواند به کاهش تنش‌های اجتماعی و افزایش رفاه اجتماعی کمک کند.

بنابراین، نقش مجلس در تصمیم‌گیری و پشتیبانی از افزایش وام ازدواج می‌تواند به بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور کمک کند و جامعه را به سمت پیشرفت و توسعه هدایت کند.

منبع:

ایسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]