بانک مرکزی تأکید کرده است که در جهت تأمین مالی طرح‌های ملی و سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی، به عنوان سیاستگذار پولی، همچنان از ابزارهای مختلف سیاست پولی، از جمله اوراق گواهی سپرده خاص سرمایه‌گذاری با بازدهی بالا استفاده خواهد کرد. بانک مرکزی در هر زمانی که لازم باشد و با تشخیص خود، از این ابزار پولی برای هدایت هدفمند نقدینگی استفاده خواهد کرد تا مالیات ملی را تامین کند و به رشد کشور کمک کند.

سیاست پولی عرضه و انتشار اوراق گواهی سپرده‌های خاص با نرخ سود علی‌الحساب ۳۰ درصد، که به خوبی در شبکه بانکی توسط متقاضیان پذیرفته شده و خریداری شده است، در مرحله اول خود موفق بوده و به اهداف مورد نظر رسیده است. از دیدگاه سیاستگذاری پولی و بانکی، این برنامه موفقیتی موقت نبوده و با توجه به شرایط زمانی و براساس تشخیص و ضرورت، در صورت لزوم از این ابزار با حجم و سقف‌های مختلف برای هدایت هدفمند نقدینگی به سمت تولید، طرح‌های مولد و اجرای دقیق برنامه‌های سیاستگذاری پولی در کنترل نقدینگی و تورم استفاده خواهد شد.

این اطلاعیه همچنین تاکید دارد مواضع رسمی درباره اجرای برنامه‌های مربوط به سیاست‌های پولی و بانکی کشور توسط رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس شورای پول و اعتبار به عنوان سخنگو اعلام می‌شود و صرفا این مواضع، مبنای هرگونه اطلاع‎رسانی در خصوص تصمیمات و طرح های جدید در حوزه سیاست های مذکور خواهد بود.

بر اساس دستورالعمل و مجوز انتشار و عرضه اوراق گواهی سپرده خاص که ۱۱ بهمن به شبکه بانکی ابلاغ شد بانک مرکزی با هدف تامین مالی سرمایه در گردش طرح‌های اقتصادی با بازدهی مناسب مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سهمیه به کلیه بانک‌های کشور جهت انتشار گواهی سپرده خاص صادر کرد که به صورت کامل به فروش رسید.

همچنین در راستای تامین مالی پروژه‌های پیشران و مولد با بازدهی بالا نیز مبلغ ۸۰ هزار میلیارد تومان مجوز صدور این گواهی به بانک‌های منتخب داده شده که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

بر اساس دستورالعمل انتشار گواهی سپرده خاص، بانک‌ها برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی بالا اقدام به انتشار این اوراق کرده و در پایان دوره مشارکت، سود قطعی محاسبه و به خریداران این گواهی در شعب بانک ها پرداخت می‌شود.

ویژگی بارز این گواهی سپرده خاص آن است که معاف از مالیات بوده و هیچ محدودیت خرید هم برای اشخاص حقیقی و حقوقی ندارد. همچنین امکان بازخرید قبل از سررسید در شعب بانک‌ها با نرخ شکست اعلامی، امکان‌پذیر است.

به کارگیری این ابزار سیاست پولی که با هدف گسترش مشارکت مردمی در تامین مالی طرح‌های تولیدی کشور صورت گرفته است به گونه ای است که دارندگان این گواهی همچنین می‌توانند از آن به عنوان وثیقه جهت دریافت تسهیلات بانکی استفاده کنند.

گواهی سپرده خاص چیست؟

گواهی سپرده خاص یک نوع ابزار مالی است که توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی صادر می‌شود. این گواهی‌ها به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری مناسب برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری ایمن و با بازدهی معقول هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گواهی سپرده خاص معمولاً شامل مقدار سرمایه‌گذاری اولیه، مدت زمان سرمایه‌گذاری و نرخ سود مشخصی است. سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده خاص معمولاً بازپرداخت قرض‌ها و تسهیلات بانکی، تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌ای، و حمایت از بنگاه‌های تولیدی و صنعتی صورت می‌گیرد.

در کشورهای مختلف، ممکن است نام‌ها و ویژگی‌های مختلفی برای گواهی سپرده خاص وجود داشته باشد. این نوع ابزار مالی عموماً به منظور جذب سرمایه و تأمین منابع مالی برای پروژه‌ها و طرح‌های مختلف در دسترس قرار می‌گیرد.

گواهی سپرده خاص یک ابزار مالی است که توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی صادر می‌شود و به مشتریان ارائه می‌شود. این گواهی‌ها عموماً به صورت نوشتاری صادر می‌شوند و شامل اطلاعاتی مانند مبلغ سرمایه‌گذاری، نرخ سود، مدت زمان سرمایه‌گذاری و شرایط دیگر است.

در عمل، مشتریان با خرید گواهی سپرده خاص، مبلغی را به بانک یا مؤسسه مالی واگذار می‌کنند و در مقابل آن، این موسسه به آن‌ها سودی بر اساس نرخ تعیین شده در گواهی پرداخت می‌کند. سود معمولاً بر اساس درصدی از مبلغ سرمایه‌گذاری تعیین می‌شود و می‌تواند ثابت یا متغیر باشد.

مدت زمان سرمایه‌گذاری نیز در گواهی سپرده خاص مشخص می‌شود. این مدت معمولاً متغیر است و می‌تواند از چند ماه تا چند سال متفاوت باشد. در انتهای مدت زمان مشخص شده، سرمایه‌گذاری برگشت داده می‌شود و مشتری قادر است مبلغ سرمایه‌گذاری و سودهای به دست آمده را دریافت کند.

گواهی سپرده خاص معمولاً به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری ایمن و پایدار در نظر گرفته می‌شود. در بسیاری از موارد، این گواهی‌ها تحت پوشش سیستم بیمه‌ای قرار می‌گیرند که در صورت وقوع خطرات محتمل مانند عدم پرداخت بانک یا مؤسسه مالی، سرمایه‌گذاری و سودها را تضمین می‌کند.

مزیت اصلی گواهی سپرده خاص برای سرمایه‌گذاران این است که آن‌ها می‌توانند با ارائه سرمایه به بانک یا مؤسسه مالی، سودی ثابت یا متغیر را بدون ریسک بزرگی دریافت کنند. این ابزار مالی به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری قابل اعتماد و پایدار مورد توجه قرار می‌گیرد و برای افرادی که به دنبال حفظ سرمایه و کسب سود مطمئن هستند، جذاب است.

منبع:

ایران جیب

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]