پیش بینی قیمت دلار تا پایان هفته /  اوراق ۳۰ درصدی بانکی به داد بازار ارز می رسد؟
پیش بینی قیمت دلار تا پایان هفته /  اوراق ۳۰ درصدی بانکی به داد بازار ارز می رسد؟

قیمت دلار در روز دوشنبه تغییرات ناچیزی داشت و با قیمت روز قبل معامله شد. به عقیده معامله‌گران، کمبود پول در آخرین روز بهمن باعث عدم وجود نوسانات قابل توجه در بازار ارز شده است.

در سومین روز هفته، قیمت دلار با نوسانات محدود در بازه ۵۰ تا ۱۰۰ تومان در یک کانال ثابت قرار گرفت. این اسکناس در روز دوشنبه در پله اول کانال هفتم با ارزش ۵۰ هزار تومان معامله شد. بررسی بازار ارز در این روز نشان می‌دهد که کاهش تقاضا باعث افزایش نواحی قیمتی دلار آمریکا شده است. برخی معامله‌گران، عدم فعالیت قوی در بازار در آخرین روز بهمن را به عنوان عاملی برای تغییرات محدود قیمت دلار برجسته می‌کنند. در سومین روز هفته، نوسان قیمت این اسکناس در برخی ساعات معاملاتی آن را به کانال ششم منتقل کرد، اما در نهایت قیمت آن در کانال هفتم با ارزش ۵۰ هزار تومان ثبت شد.

برخی معامله‌گران بازار ارز دلیل حرکات رنج دلار در روز دوشنبه را نبود پول در بازار به رسم روزهای پایانی هر ماه عنوان کردند. آنها با این لفظ که در بازار هیچ خبری نیست از کاهش تقاضا خبر دادند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند بازارساز توانایی آن را دارد که در کوتاه‌مدت با عرضه یا عدم عرضه به بازار جهت دهد. اما در بلندمدت، نرخ ارز تابع نقدینگی و تورم است. آنها می‌گویند نقدینگی رو به رشد است و کسری تراز عملیاتی بودجه در بلندمدت بر قیمت ارز اثرگذار است.

گفتنی است تحلیلگران بازارهای مالی هفته جاری را روزهای مهمی برای رونددهی به قیمت دلار تا پایان سال می‌دانند. آنها می‌گویند اگر قیمت دلار بتواند بالای کانال ۵۶ هزار تومانی تثبیت شود، قبل از پایان سال، سقف جدید را خواهد زد و اگر بازارساز موفق شود دلار را کنترل کند و اجازه ندهد دلار در محدوده ۵۷ هزار تومانی تثبیت شود تا پایان سال بعید است دلار به کانال بالاتر ورود کند.

به نظر می‌رسد کدها و سیگنال‌هایی که از سمت بانک مرکزی به بازار ورود می‌کند مبنی بر این است که دست بازارساز خالی است و به اقدامات عجیبی مانند تمدید اوراق ۳۰ درصد و یا محدودیت در تراکنش‌های بانکی برای کنترل نرخ دلار روی آورده است.

بازدهی دلار در بهمن مثبت شد

بررسی قیمت دلار در یک ماه بهمن حکایت از این دارد که اسکناس آمریکایی طی ۳۰ روز بهمن بازدهی ۵.۴۳ درصدی داشته و دلار در مدت یاد شده رشد قیمت سه هزار تومانی داشته است.

گفتنی است دوشنبه ۳۰ بهمن درهم با کاهش ۸۰ تومانی با قیمت ۱۵ هزار و ۵۶۰ تومان معامله شد. علاوه بر آن قیمت تتر ۱۰۰ تومان کاهش داشت و روی رقم ۵۶ هزار و ۶۰۰ تومانی قرار گرفت. روز دوشنبه پوند انگلیس افزایش ۵۰  تومانی داشت و با رقم ۷۲ هزار و ۹۰ تومانی معامله شد. قیمت یورو کاهش محدود ۱۰ تومانی داشت و به قیمت ۶۱ هزار و ۵۸۰ تومان رسید.

منبع:

تجارت نیوز

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]