خودروهایی که بازار تشنه آنها بود، رسیدند
خودروهایی که بازار تشنه آنها بود، رسیدند

اکو ایران : فروش خودرو به جانبازان از مسیر سامانه یکپارچه شاهد عرضه خودروهایی است که بازار تشنه حضور آنهاست.

به گزارش اکو ایران، ۱۱ خودرویی وارداتی که بازار برای حضورشان لحظه شماری می کند به زودی عرضه می شوند.

براساس اعلام سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی جانبازان ویژه می توانند فولکس واگن اطلس، بی ام و S Drive X1، بی ام و Grand coupe، بی ام و ۳۳۰i، تویوتا کمری هیبرید دولوکس، تویوتا Rav4 هیبرید، نیسان X-trail، فیات ۵۰۰X هیبرید، بنز CLA 180، بنز Class B و بنز C 180 را انتخاب کنند.

این ۱۱ خودرو در شرایطی در دسترس جانبازان ویژه قرار گرفته که شاهد هستیم متقاضیان عادی امکان انتخاب این خودروها را ندارند.

دلیل این مساله هم بازه قیمتی است که برای خودروهای وارداتی متقاضیان عادی در نظر گرفته شده است. براساس آیین نامه اجرایی خودروهای وارداتی خودروهایی وارداتی باید سقف ۲۰ هزار یورویی را رعایت کنند.

اما مساله سقف قیمت برای خودروهایی که در اختیار جانبازان قرار می گیرد متفاوت از متقاضیان عادی است.

براساس اعلام وزارت صمت سقف قیمت خودورهای وارداتی برای جانبازان ۷۰ درصد ویژه ۳۵ هزار یورو تعیین شده است. جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو می توانند خودرو وارد کنند و جانبازانی که در بازه ۵۰ درصد تا ۶۹ دردص حضور دارند نیز سقف قیمت واردات خودروی آنها ۲۵ هزار یورو تعیین شده است.

۱۱ خودروی یاد شده در بازه قیمتی ۳۵ هزار یورویی قرار دارند. این خودروها با توجه به اینکه بازه زمانی برای واگذاری حذف شده می تواند توسط جانبازان واجد شرایط بعد از تحویل گرفتن به بازار خودرو عرضه و در آنجا فروخته شود.

دولت سیزدهم بعد از بیش از پنج سال بالاخره قفل را از در واردات خودرو به کشور برداشت اما ایجاد سقف قیمتی ۲۰ هزار یورویی کام متقاضیان خودروهای وارداتی را حسابی تلخ کرد زیرا خودروهایی که آنها مدنظر داشتند در این بازه قیمتی قرار نمی گیرند.

اما لیست خودروهایی که به جانبازان ۷۰ درصد ویژه اختصاص پیدا کرده بخشی از نیاز متقاضیان خودروهای وارداتی را رفع می کند. بنابراین آنها امیدوار هستند تا با طی شدن روند تحویل خودروهای وارداتی جانبازان و عرضه این خودروها به بازار، متقاضیان بتوانند به خودروهای دلخواه خود دسترسی پیدا کنند.

البته فراموش نکنیم مسیر یاد شده پُر پیج و خم است اما در شرایط فعلی و محدودیت های ایجاد شده تنها مسیر پیش روی متقاضیان محصولات برندهای جهانی خودروساز است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]