مردم پایتخت از اتراق در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند
مردم پایتخت از اتراق در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با اشاره به رصد، پایش و صدور هشدار و پیش آگاهی‌های به موقع در اقدامات قبل از وقوع سیل ۱۴۰۱ گفت: مردم هشدارها را جدی گرفته و از فردا تا چهارشنبه ۱۸ مردادماه از رودخانه ها فاصله بگیرند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، حامد یزدی مهر مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران عصر شنبه با اشاره به صدور هشدار زرد رگبار باران و رعد و برق در بخش های شمالی و ارتفاعات شمال شرقی  و احتمال وقوع وزش باد شدید گاهی خیلی شدید، خیزش موقت گردوخاک و کاهش نسبی کیفیت هوا از فردا یکشنبه تا چهارشنبه ۱۸ مردادماه در مناطق جنوب و غرب استان تهران اظهار کرد: به ساکنان این مناطق توصیه می شود از حضور و اتراق در کنار رودخانه‌ها خودداری و از حضور در ارتفاعات و درختان فرسوده و تابلوهای تبلیغاتی بپرهیزند. 

وی با اشاره به حادثه سیلاب مردادماه ۱۴۰۱ که طی پدیده نادر مونسون رخ داد عنوان داشت: این حادثه در بخش هایی از شهرستان های فیروز کوه، شمیرانات، تهران، پردیس و پاکدشت به وقوع پیوست که عوامل مهمی همچون نوع پدیده، جنس خاک، میزان بارش، پوشش گیاهی و خشکسالی در آن دخیل بودند. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران به از دست رفتن رطوبت خاک به عنوان مهمترین عامل وقوع سیل مرداد ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: رصد، پایش و صدور هشدار و پیش آگاهی های به موقع به مردم عزیز باعث شد تا میزان خسارات جانی، بسیار کاهش پیدا کند، لذا از همه شهروندان میخواهیم توصیه ها و هشدارهای مدیریت بحران را جدی بگیرند. 

یزدی‌مهر در ادامه به دیگر اقدامات موثر مدیریت بحران در سیلاب مرداد ۱۴۰۱ اشاره کرد و بیان داشت: بسیج منابع  تمامی دستگاه های دولتی و خصوصی و گسیل به مناطق سیل زده از اقدامات مهم و شاخص اداره کل در وقوع سیلاب بود. 

وی با تاکید بر ایجاد سیل گیر در پهنه آبخوان ها افزود: رخداد سیل به عوامل زیادی مرتبط می شود که یکی از عوامل همین سیل گیرها محسوب می شوند. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: در مناطق تحت تاثیر سیل مرداد ۱۴۰۱ تعداد زیادی دیواره حائل و سیل بند وجود داشت اما به واسطه سیل های واریزه ای قبل و حرکت توده های رسی و سنگی اغلب آنها پر و فاقد کارایی شده بود که می بایست توسط دستگاه های مرتبط قبلا  رسوب زدایی و تخلیه انجام میگرفت، ولی دلیل اصلی وقوع سیل مرداد ۱۴۰۱ قطعا نوع پدیده و جنس خاک و به توپوگرافی منطقه وابسته بوده است. 

یزدی مهر در خصوص اقدامات مدیریت بحران پس از وقوع سیل مرداد ۱۴۰۱ در مناطق تحت تاثیر اظهار داشت: اداره کل مدیریت بحران علاوه بر گسیل منابع و ایجاد هماهنگی و هم افزایی توانست با همکاری دستگاه های مرتبط تکلیف خسارت دیدگان را روشن کند.

پایان پیام/


✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]