وعده جذاب وزیر نفت | پالایشگاه های ایران پیشرفته می شوند
وعده جذاب وزیر نفت | پالایشگاه های ایران پیشرفته می شوند

وزیر نفت اعلام کرد که ظرفیت گاز کشور در طول سال جاری به مقدار ۵۵ میلیون مترمکعب افزایش یافته است. همچنین او وعده داد که در آینده‌ای نزدیک، سرمایه‌گذاری به مبلغ ۱۳۰ میلیارد دلار در میادین نفتی و تولید محصولات یورو ۵ در تمام پالایشگاه‌های بورسی و دولتی انجام خواهد شد.

جواد اوجی در حاشیه امضا قرارداد های طرح توسعه و بهره برداری از میادین چنگوله و بندکرخه و خرید خدمات فراورش نفت خام، اعلام کرد: حجم سرمایه‌گذاری این چهار قرارداد ۲ میلیارد دلار است اما ۱۷ میلیارد دلار عایدی خواهد داشت‌!

وی ادامه داد: همه میادین مشترک، تعیین تکلیف شده اند و ۱۵۳ پروژه از ۳۰۰ پروژه تعریف شده به بهره برداری رسیده و ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در دستور کار هم طی ۳ تا ۴ سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.  

اوجی افزود: همچنین اقدامات زیادی برای کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها به خصوص در پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان، تبریز و شیراز انجام شده یا بزودی به بهره‌برداری خواهد رسید. بنابراین تولید تمام پالایشگاه های بورسی و دولتی تا دو سه سال آینده یورو ۵ خواهد شد.

وزیر نفت در امضای قرارداد این طرح با گرامی‌داشت یاد و خاطره آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: از ۱۵۳ پروژه به بهرداری رسیده، عایدات خوبی در بحث تولید نفت و گاز و فراورده های نفتی و محصولات پتروشیمی رسیدیم.

وزیر نفت گفت: طی سه سال گذشته قرارداد نفتی با شرکت های روسی به ارزش ۵ میلیارد دلار منعقد شد که ۲۵۰ هزار بشکه افزایش ظرفیت تولید نفت از محل امضای این قراردادها بوده است.

وی با اشاره به رشد اقتصادی گروه نفت گفت: در سال گذشته رشد اقتصادی گروه نفت ۲۰ درصد و در سال ۱۴۰۱ ، ۱۰ درصد بود.

اوجی گفت: همچنین ۵۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت گاز کشور افزوده شده است.

اوجی ادامه داد: افزایش تولید گاز، با وارد شدن فاز ۱۴ پارس جنوبی و نزدیک به ۳۰۰ پروژه در دستور کار قرار داشت ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها وجود داشت که ۳۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید و سایر پروژه‌ها تا چند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

وزیر نفت با بیان اینکه استفاده از ظرفیت توان داخلی کمک زیادی به این صنعت کرد تصریح کرد: در دولت سیزدهم، گروه نفت رتبه اول در استفاده از شرکت های دانش بنیان را کسب کرد.

اوجی گفت: امروز ۲ میلیارد دلار با شرکت های داخلی قرارداد امضا میکنیم.

اوجی با اشاره به اینکه در این سه سال دولت مردمی ۱۵۳ پروژه نفتی بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید، گفت: اغلب این پروژه‌ها، پروژه‌های مغفول‌مانده از گذشته مانند فاز ۱۱ پارس جنوبی بود که ۲۰ سال قرارداد برای توسعه آن رد و بدل می‌شد و در دولت سیزدهم آغاز شد و به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: پایه‌گذاری و ریل‌گذاری خوبی برای توسعه روابط با روسیه انجام شده است و در آینده خبرهای خوبی در این زمینه خواهیم شنید.

وی ادامه داد: کیفی سازی فرآورده‌های نفتی از مسائل حائز اهمیت است که در تمامی شهرهای از سوخت یورو ۴ و یورو ۵ استفاده می‌شود و به جرأت اعلام می‌کنم هیچ‌میدان مشترک بلا تکلیفی وجود ندارد، همه پالایشگاه ها یا در حال توسعه و یا در حال پیگیری هستند.

اوجی تاکید کرد: در حوزه کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها اقدامات زیادی را به خصوص در پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان، تبریز و شیراز انجام شده یا به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید؛ همچنین تا دو سال آینده تمامی فرآورده‌های پالایشگاه‌ها یورو ۵ خواهد بود.

وزیر نفت درباره میدان چنگوله توضیح داد: این میدان از نظر مخزنی و توسعه میدان سختی است اما با کمک شرکت های داخلی مثل سایر میادین دیگه به بهره برداری خواهد رسید؛ همچنین ۴۵ هزار بشکه نفت دستاورد دو میدان چنگوله و بند کرخه است.

منبع:

فارس

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]