وضعیت تولید بنزین | وزیر نفت آمار جدید داد
وضعیت تولید بنزین | وزیر نفت آمار جدید داد

وزیر نفت اعلام کرد که در طول دولت سیزدهم ١٨ میلیون لیتر افزایش تولید بنزین رقم خورد.

افزایش تولید بنزین یکی از مهم ترین اقداماتی است که در طول دولت سیزدهم عملی شد و البته باید گفت با این وجود، همچنان شاهد ناترازی هستیم.

به گفته وزیر نفت، بیش از ۱۵۵ پروژه نیمه‌تمام نفتی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار با توان متخصصان داخلی تکمیل و به بهره برداری رسید.                                 

وزیر نفت در نشست خبری مشترک سخنگوی دولت گفت: اینکه ‌در دولت قبل پروژه‌های صنعت نفت روند رشد لاکپشتی داشتند به همین دلیل در شروع دولت سیزدهم به دنبال تکمیل پروژه‌ها به ویژه پروژه‌هایی که رشد تولید بیشتر داشتند رفتیم.

وی با اشاره به ‌پروژه‌های اجرایی شده در این دولت گفت: پروژه‌هایی مانند جمع‌آوری گازهای مشعل، توسعه میادین نفتی و ذخیره‌سازی گاز را پیش بردیم.

وی اظهار کرد: ما سالانه ۴۶۰ میلیون دلار بابت خرید و اجاره این کشتی‌ها هزینه می دادیم. از مهر ۱۴۰۰ چیزی به میعانات یا نفت روی آب اضافه نشد. تا پایان سال ۱۴۰۰ و اوایل سال ۱۴۰۱ هیچگونه میعانات گازی و نفت سنگین و فوق سنگین روی آب نداشتیم.

به گفته او در زمستان ۱۴۰۰ با توجه به ناترازی در بحث گاز نه قطعی گاز نیروگاه ها رقم خورد و نه قطعی گاز در حوزه صنایع و بخش خانگی.

وزیر نفت با اشاره به افزایش تولید نفت و گاز در دولت سیزدهم، اظهار کرد: در حوزه تولید گاز، بیش از ۵۳ میلیون متر مکعب تولید گاز خام طی ۳ سال افزایش پیدا کرد، در تولید روزانه نفت از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسیدیم.

اوجی با بیان اینکه در این دولت شاهد افزایش ظرفیت پالایشگاه گازی و پالایشگاه نفتی بودیم، گفت: در ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ با حضور شهید رئیسی افتتاح بزرگ‌ترین پالایشگاه فاز ۱۴ جنوبی داشتیم و پیشرفت ۵۵ درصدی این پروژه نصیب این دولت شد.

وی با بیان اینکه در بحث پتروشیمی بیش از ۱۰ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی اضافه شد، گفت: طی دو روز آینده بیش از ۴ یا ۵ طرح پتروشیمی آماده افتتاح است.

وزیر نفت با بیان اینکه در حوزه بنزین هم افزایش تولید و هم افزایش کیفی فراورده‌ها را در دستور کار داشتیم، گفت: در این دولت ١٨ میلیون لیتر افزایش تولید بنزین رقم خورد و در حوزه کیفی سازی نیز با اقداماتی که صورت گرفته است تا دو سال آینده کیفی سازی پالایشگاه‌ها به اتمام خواهد رسید و کیفیت سوخت یورو ۴ و یورو ۵ می‌رسد.

هیئت تخصصی و علمی مرکز همکاری تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری به‌منظور بررسی طرح احداث واحدهای پتروشیمی MTG (تبدیل متانول به بنزین)، برای حل مشکل ناترازی بنزین در کشور، همچنین رفع مشکل ناترازی گاز در زمستان از طریق احداث واحدهای مینی ال‌ان‌جی از منطقه ویژه اقتصادی لامرد بازدید و ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری این کانون مستعد صنعتی معدنی را  بررسی کرد. 

کوروش فتاحی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد، در این نشست با تشریح و تبیین ظرفیت‌ها و فرصت‌های کم‌نظیر این کانون صنعتی و معدنی، گفت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد با حمایت‌ها و پشتیبانی‌های سازمان ایمیدرو، نویدبخش فصل تازه‌ای از مسیر توسعه و پیشرفت و همگرایی با رویکرد تبدیل بالقوه‌ها به فعل‌ است.

منبع:

ايسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]