نفت در مسیر صعود / منتظر گرانی بیشتر باشیم؟
نفت در مسیر صعود / منتظر گرانی بیشتر باشیم؟

قیمت نفت در معاملات امروز ۴ شنبه، افزایش چشمگیری پیدا کرد و پیش بینی می شود که همچنان در ریل صعود بماند.

طلای سیاه یکی از مهم ترین سوخت های معامله ای در بازار جهانی است که خریداران بسیاری دارد. نفت لازمه هر سوختی است و بسیاری از فراورده های نفتی مورد نیاز کشورها از این راه تامین می شود.

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار آسیا در پی انتشار آماری که رشد کمتر از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا را نشان داد و دورنمای رشد ضعیف تولید این کشور، برای سومین روز متوالی افزایش یافت.

بهای معاملات نفت برنت ۱۶ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۷۸ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، به ۷۳ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید.

گزارش موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به دوم فوریه، ۶۷۰ هزار بشکه افزایش یافت که بسیار کمتر از پیش بینی تحلیلگرانی بود که رشد ۱.۹ میلیون بشکه‌ای ذخایر را در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده بودند. آمار هفتگی دولت آمریکا از ذخایر نفت و سوخت، اواخر روز چهارشنبه منتشر خواهد شد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز سه شنبه چشم انداز خود از رشد تولید داخلی نفت در سال ۲۰۲۴ را به میزان ۱۲۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و به ۱۷۰ هزار بشکه در روز رساند که در مقایسه با افزایش تولید ۱.۰۲ میلیون بشکه در روز در سال گذشته، به شدت کمتر است. این آژانس همچنین پیش‌بینی کرد تولید آمریکا تا فوریه سال ۲۰۲۵، از رکورد دسامبر ۲۰۲۳ که بیش از ۱۳.۳ میلیون بشکه در روز بود، فراتر نخواهد رفت.

تحلیلگران شرکت «هایتونگ فیوچرز» در یادداشتی نوشتند:‌ چشم انداز مذکور، این دیدگاه را تقویت کرد که بازار نفت در سال ۲۰۲۴ متعادل می‌شود.

در همین حال، میانجیگران آمریکایی، قطری و مصری پس از پاسخ گروه فلسطینی به پیشنهاد توقف طولانی درگیری‌ها و آزادی گروگان‌ها، یک تلاش دیپلماتیک را برای حل اختلافات میان رژیم صهیونیستی و نیروهای مقاومت فلسطین در خصوص طرح آتش‌بس برای غزه آماده کردند.

بر اساس گزارش رویترز، معامله‌گران به دقت اوضاع خاورمیانه به خصوص تحولات دریای سرخ که مسیر ترانزیت مهم نفت و کالاهای دیگر بین آسیا و اروپاست را زیر نظر دارند.

شرایط سیاسی در جهان، اقتصاد را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. جنگ روسیه و اعمال تحریم‌های گسترده غرب علیه مسکو از یک سو، جنگ غزه و خطر گسترش جنگ به جبهه‌های دیگر و مشکلات حمل و نقل نفت خام در دریای سرخ از دیگر سو و نیز تنش‌های سیاسی میان آمریکا و چین در شرق آسیا، پیش‌بینی‌ها درباره آینده اقتصاد جهانی را دشوار ساخته است. 

میزان تقاضا برای نفت خام در سال ۲۰۲۴ یک میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در جهان افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی جدید سازمان انرژی آمریکا ۳۰ هزار بشکه بیشتر از برآورد پیشین بود. 

همچنین این سازمان برآورد کرده است در سال ۲۰۲۵ میزان تقاضا برای نفت خام در جهان یک میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت که ۸۰ هزار بشکه بیشتر از پیش‌بینی قبلی است. 

در همین حال، سازمان انرژی آمریکا در گزارش خود با اشاره به تولید نفت خام ایالات متحده آورده است: نفت خام تولیدی کشور در سال ۲۰۲۴ با ۱۷۰ هزار بشکه، به ۱۳ میلیون و یکصد هزار بشکه در روز خواهد رسید. این میزان رشد کمتر از ۲۹۰ هزار بشکه‌ای است که پیشتر برآورد شده بود.

منبع:

ايسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]