قیمت گوشت قرمز در نوسان/راسته گوسفندی به ۴۰۰ هزار تومان رسید
قیمت گوشت قرمز در نوسان/راسته گوسفندی به ۴۰۰ هزار تومان رسید

بازار گوشت قرمز در ایران این روزها حال و هوای چندان مطلوبی ندارد قیمت‌ها به طور مداوم در حال افزایش است و سفره‌های مردم هر روز خالی‌تر می‌شود.

به گزارش نبض بازار،درحالی که قیمت انواع کالا‌های اساسی به طور مداوم در حال افزایش است گوشت قرمز نیز از این قاعده مستثنی نیست و طی روز‌های اخیر شاهد نوسانات قیمتی در بازار این محصول پرمصرف بوده‌ایم که نگرانی‌هایی را در بین مردم ایجاد کرده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت گوشت گوسفندی در برخی از قسمت‌ها تا ۱۰ درصد افزایش یافته است.به عنوان مثال، قیمت راسته با استخوان گوسفندی که تا چند هفته پیش حدود ۳۵۰ هزار تومان بود در حال حاضر به ۳۹۵ هزار تومان رسیده است و ران کامل ممتاز گوسفندی نیز با افزایش ۲۰ هزار تومانی به ۶۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود.
قیمت گوشت گوساله نیز از این گرانی‌ها در امان نمانده است.ران پاک کرده گوساله ۴۵ هزار تومان، سر دست پاک کرده ۳۵ هزار تومان و گردن ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.
در حال حاضر، قیمت هر کیلوگرم ران پاک کرده گوساله ۴۴۵ هزار تومان، سر دست پاک کرده ۳۹۰ هزار تومان، گردن ۲۴۰ هزار تومان، قلوگاه ۲۸۰ هزار تومان، قلم ۱۹۵ هزار تومان، ماهیچه ۴۹۰ هزار تومان و دمبالیچه ۳۷۰ هزار تومان است.
عوامل متعددی در این گرانی‌ها دخیل هستند از جمله این عوامل می‌توان به افزایش قیمت نهاده‌های دامی، کمبود نقدینگی در واحد‌های تولیدی، افزایش تقاضا در ایام پایانی سال و قاچاق دام اشاره کرد.
متأسفانه این گرانی‌ها بیش از همه به اقشار کم‌درآمد جامعه ضربه می‌زند. بسیاری از مردم دیگر توان خرید گوشت قرمز را ندارند و مجبور به حذف این محصول از سبد غذایی خود شده‌اند.
در این میان، دولت هنوز نتوانسته است راهکاری برای کنترل قیمت گوشت ارائه کند. وعده‌ها و طرح‌های مختلف برای تنظیم بازار تاکنون نتیجه ملموسی نداشته و مردم همچنان شاهد افزایش قیمت این کالای اساسی هستند.
کارشناسان معتقدند که برای حل مشکل گرانی گوشت، باید اقدامات اساسی در زمینه‌های مختلف از جمله اصلاح نظام یارانه‌ای، حمایت از تولیدکنندگان، مبارزه با قاچاق و کنترل نقدینگی انجام شود.تا زمانی که این اقدامات انجام نشود به نظر می‌رسد که سفره‌های مردم خالی‌تر از قبل خواهد شد و گوشت قرمز به یک کالای لوکس تبدیل خواهد شد که فقط در دسترس ثروتمندان باشد.
منبع: تیترکوتاه

تیرتاکوتا
 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]