یمن معادلات آمریکا را به‌ هم ریخت
یمن معادلات آمریکا را به‌ هم ریخت

خبرگزاری آمریکایی اذعان کرد ارتش یمن به‌ رغم یک ماه تجاوزگری‌های تحت رهبری آمریکا، همچنان قادر به اجرای حملات چشمگیر بوده و به عنوان نمونه می‌توان به حمله به یک کشتی در تنگه باب‌المندب طی روزهای اخیر و سرنگون کردن یک پهپاد آمریکایی که ده‌ها میلیون دلار ارزش دارد، اشاره کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، رسانه آمریکایی نوشت تداوم حملات نیروهای یمنی به کشتی‌ها در تنگه مهم باب‌المندب در دریای سرخ که در واکنش به جنگ غزه انجام می‌شوند نشان می‌دهند که غرب برای متوقف کردن این حملات دچار چالش جدی شده، در حالی که از سوی دیگر جایگاه نیروهای انصارالله را در جهان عرب تقویت کرده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم «جان گامبرل» تحلیلگر خود با عنوان «حملات به کشتی‌ها و سرنگونی پهپادهای آمریکا. حوثی‌های یمن به رغم حملات هوایی تحت رهبری آمریکا، می‌جنگند» هشدار می‌دهد: «تحلیلگران هشدار می‌دهند حملات آنها هر چه بیشتر طول بکشند ریسک اثرگذاری اختلالات در کشتی‌رانی بین‌المللی بر اقتصاد جهانی بیشتر خواهد شد.
روز دوشنبه، هم مقام‌های یمنی و هم مقام‌های غربی وقوع یکی از جدی‌ترین حملات ارتش یمن به کشتی‌ها را تایید کردند. فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد: «حوثی‌ها (انصارالله) کشتی باربری روبی‌مار با پرچم کشور بلیز را با دو موشک بالستیک ضدکشتی که یکی‌ از آنها به کشتی اصابت کرد هدف گرفتند.» کشتی روبی‌مار که قبلا در ماه نوامبر از مشکل پیدا کردن بخش پیشران کشتی گزارش داده بود، ظاهرا دیگر غیرقابل استفاده شده و خدمه آن مجبور به ترک کشتی شدند.
آسوشیتدپرس در ادامه این تحلیل حمله اخیر یمنی‌ها به کشتی روبی‌مار را به عنوان یکی از حملات مستقیم جدی به کشتی‌ها دانسته و نمونه دیگری از این حملات را حمله مستقیم در اواخر ماه ژانویه به یک کشتی باری دارای پرچم جزایر مارشال دانست که ساعت‌ها در آتش سوخت.
این خبرگزاری نوشت: «در این میان حوثی‌ها اوایل روز سه شنبه تصاویری را از یک پهپاد آمریکایی ام.کیو-۹ ریپر سرنگون شده با یک موشک زمین به هوا در نزدیکی سواحل حدیده منتشر کردند؛ بندری در دریای سرخ که در کنترل حوثی‌ها قرار دارد. در این تصاویر چند مرد در حال بیرون کشیدن قطعاتی از دریا به داخل ساحل هستند.
قطعات به نمایش درآمده در این فیلم ظاهرا دارای نوشته‌هایی به زبان انگلیسی و تجهیزاتی الکترونیکی که مربوط به قطعات شناخته شده پهپاد آمریکایی ریپر می‌شوند هستند؛‌ پهپادی که هم برای ماموریت‌های تهاجمی و هم ماموریت‌های تجسسی قابل استفاده است. فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا و شاخه خاورمیانه نیروی هوایی این کشور به پرسشهای آسوشیتدپرس درباره سرنگونی این پهپاد پاسخ ندادند. پنتاگون در ماه نوامبر از دست دادن یک پهپاد ام.کیو-۹ خود را که آن هم با شلیک یمنی‌ها بر فراز دریای سرخ سرنگون شد، تایید کرد.»
آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه ارتش یمن از سال ۲۰۱۴ تاکنون دست کم چهار پهپاد ارتش آمریکا را از جمله در سالهای ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ و در سال جاری میلادی سرنگون کرده، به چند مورد حمله چشمگیر دیگر این نیروها به کشتی‌هایی که غربی‌ها سعی در پنهان کردن هویتشان داشتند شامل حمله به کشتی با پرچم یونانی موسوم به «سی چمپیون» که متعلق به آمریکایی‌ها بوده و حمله به کشتی دیگری موسوم به «نیویس فورتونا» که به ادعای این خبرگزاری «دارای پرچم جزایر مارشال بوده، مقصدش را ایتالیا اعلام کرده و دارای خدمه تماما چینی بوده» اشاره کرد.
آسوشیتدپرس در ادامه این مطلب اتهام‌زنی علیه یمنی‌ها را در دستور کار قرار داده و بدون اشاره به تلاش‌های متحدان رژیم صهیونیستی برای پنهان کردن هویت کشتی‌هایی که مورد حمله یمنی ها قرار گرفتند، ادعا می‌کند: «آنها از ماه نوامبر مکررا کشتی‌ها را در دریای سرخ و آبهای پیرامون آنها در واکنش به جنگ اسرائیل علیه حماس در نوار غزه هدف گرفتند. آنها بارها کشتی‌هایی که ارتباطاتی با اسرائیل داشتند هدف گرفته و کشتی‌رانی را در یکی از مسیرهای کلیدی تجارت میان آسیا، خاورمیانه و اروپا به خطر انداختند.»

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]