سقف معاملات معلوم شد
سقف معاملات معلوم شد

بر اساس مصوبه هییت دولت، سقف معاملات کوچک ۲۱۰ میلیون تومان و سقف معاملات بزرگ نیز ۲میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، تصویبنامه مصوب جلسه مورخ ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ هیات وزیران درخصوص «تعیین نصاب معاملات موضوع ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات طی نامه شماره ۳۶۸۵۱ در تاریخ ۱۴۰۳/۰۳/۰۱ توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.
معاملات‌ کوچک تا سقف ۲.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال معاملات‌ متوسط بیش از سقف معاملات‌ کوچک و از مبلغ ۲۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال تجاوز نکند معاملات‌ بزرگ بیش از مبلغ ۲۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
گفتنی است، حدنصاب معاملات کوچک مبلغی است که در ابتدای هر سال از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین شده و ملاک ارزیابی سایر معاملات در مناقصات، سنجش هزینه‌ها در صورتهای مالی اساسی و ثبت معاملات در گزارشات خرید و فروش قرار می‌گیرد.
بر اساس قانون برگزاری مناقصات، معاملات انجام شده به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:
معاملات بزرگ معاملات متوسط معاملات کوچک
از آنجا که حدنصاب معاملات متوسط و بزرگ بر اساس ضریبی از حد نصاب معاملات کوچک تعیین می‌شوند، تعیین حد نصاب معاملات کوچک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
به گزارش تسنیم؛ اگر معامله ای در یک فصل تا مبلغ ۱۰۵.۰۰۰.۰۰۰ریال(۵درصد حدنصاب معاملات کوچک) انجام شود میتوان معامله فوق را در صورت معاملات فصلی(۱۶۹) به صورت تجمیعی (بدون اطلاعات طرف معامله)ثبت نمود،‌البته در سامانه مودیان این حدنصاب کاربردی ندارد.
اگر واحد اقتصادی دارایی ای تا ارزش ۲۱۰.۰۰۰.۰۰۰ریال(۱۰درصد حدنصاب معاملات کوچک)در سال ۱۴۰۳ خرید کند میتواند مستقیما این دارایی را هزینه ثبت کند ونیازی به شناسایی استهلاک برای دارایی فوق نیست.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]