دامپزشکی: ذرت‌های موجود در انبارهای همدان مشکلی ندارند
دامپزشکی: ذرت‌های موجود در انبارهای همدان مشکلی ندارند

سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه ای در واکنش به آلودگی ذرت های موجود در همدان اعلام کرد در صورتی که قارچ بیش از حدمجاز باشد، به شرط عدم تولید توکسین؛ تحت فرایند حرارت دهی و سالم سازی قرار گرفته و از نظر مصرف کاملا بی خطر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: پیرو مصاحبه وزیر محترم جهاد کشاورزی در مورخ ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ در ارتباط با ذرت دامی موجود در انبارهای استان همدان اعلام می دارد کلیه محموله های نهاده های وارداتی خوراک دام در مبادی ورودی توسط پستهای قرنطینه سازمان دامپزشکی نمونه برداری و مورد آزمایش های لازم قرار می گیرند.

در صورت انطباق کامل بهداشتی، اجازه ورود و توزیع خواهند داشت، در غیراینصورت یا عودت داده می شوند یا با اخذ دستور از مقام محترم قضائی، امحا خواهند گردید.

محموله های دپو شده در انبارها، تحت نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی قرار گرفته و به مجرد مشاهده تغییرات ظاهری(ارگانولپتیکی) باید  تحت آزمایش های لازم قرار بگیرند.

برخی از معیارهای کیفی مانند بالارفتن درصد خاکستر و سوختگی سطحی، مانع از مصرف محموله نمی‌گردند بلکه بر اساس نتایج آزمایشگاهی حاصله؛ نوع مصرف تغییر خواهد کرد بعنوان مثال ذرت دارای سوختگی به کارخانجات خوراک دام جهت انجان فرایند اکسترود و حرارت دهی جهت تهیه پلیت انتقال می یابد.

در صورتی که قارچ بیش از حدمجاز باشد، به شرط عدم تولید توکسین؛ تحت فرایند حرارت دهی و سالم سازی قرار گرفته و از نظر مصرف کاملا بی خطر خواهد بود.

لذا شفاف سازی این فرآیند و اطمینان بخشی به بهره برداران و تولیدکنندگان گرامی از وظایف خادمین ملت بوده و انتظار می رود با پرهیز از هرگونه اظهار نظر غیرتخصصی، آرامش و امنیت اذهان مخاطبین در صدر اولویت‌های مدیران محترم باشد.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]