انتقال آب از دریا هزینه‌های بسیار زیادی دارد / جایگزین جدید چیست؟
انتقال آب از دریا هزینه‌های بسیار زیادی دارد / جایگزین جدید چیست؟

یک کارشناس صنعت آب اعلام کرده است که طرح انتقال آب دریا هزینه های بسیاری دارد.

انتقال آب دریا یکی از طرح های مهمی است که چند وقتی می شود که صحبت های بسیاری از آن شده است. این طرح طبق گفته کارشناسان، هزینه های بسیار بالایی دارد.

 کارشناس آب صادق سرآمدی به هزینه بالای طرح‌های انتقال آب اشاره کرده و معتقد است که این طرح‌های انتقال آب از دریا هزینه‌های بسیار زیادی دارد و این طرح‌ها عملا به لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد.

سال‌هاست چاه‌هایی که عمق‌آن‌ها از ارتفاع برج میلاد تهران فراتر می‌رود، نیاز برخی صنایع اصفهان را تامین کرده و بمب ساعتی فرونشست این استان را فعال می‌کنند.

سخنگوی صنعت آب عیسی بزرگ‌زاده با اشاره تکلیف قانونی دولت برای صفرکردن برداشت آب زیرزمینی صنایع می‌گوید که فاز یک خط انتقال آب از دریای عمان به اصفهان با هدف تامین نیاز شرب و صنعت ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

زمستان ۱۴۰۰ بود که زمزمه انتقال آب دریا به مقصد اصفهان به گوش رسید عملیات اجرایی این پروژه مهرماه ۱۴۰۱ آغاز شد.

پس از اتمام عملیات اجرایی فاز اول انتقال آب دریا به اصفهان زمینه تامین ۲۲۰۰ لیتر آب در هر ثانیه فراهم می‌شود. این میزان آب ۲ برابر مصرف صنایع اصفهان است و مقرر شده برای تامین آب شرب هم مورد استفاده قرار گیرد.

جزئیات پیشرفت فیزیکی طرح انتقال آب دریا به اصفهان

اگر عمر فعالیت فاز اول پروژه انتقال آب از دریا به اصفهان ۲۰ سال فرض شود، هزینه هر سرمایه‌گذاری این طرح برای هر متر مکعب ۱۸ هزار تومان برآورد می‌شود.

 کارشناس آب صادق سرآمدی به هزینه بالای طرح‌های انتقال آب اشاره کرده و معتقد است که این طرح‌های انتقال آب از دریا هزینه‌های بسیار زیادی دارد و این طرح‌ها عملا به لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد.

در مقابل، کارشناس آب محمد پورحمید می‌گوید که هر متر مکعب آب دریا فقط و فقط ۰.۱۵ درصد از هزینه یک تن فولاد را در بر می‌گیرد و عملا هزینه این طرح در مقابل سودآوری صنایع هیچ است.

کشور‌هایی توسعه یافته که انتقال آب از دریا را در دستور کار خود قرار داده‌اند، سرمایه‌گذاری این طرح‌ها را به عهده شرکت‌های بزرگ صنعتی قرار می‌دهند، از طرفی پایداری بالای آب دریا نسبت به سایر منابع جریان تولید صنعتی را تضمین کرده و این مسئله تامین مالی پروژه‌ها را اقتصادی خواهد کرد.

شدت خشکسالی در کشور در سال های اخیر به حدی رسیده است که اقدام به اولویت بندی تحویل آب شده و بر این اساس، آب آشامیدنی در اولویت قرار گرفت و آب بخش صنعت در اولویت آخر قرار گرفته که این موضوع سبب شده، تا طرح های توسعه واحدهای بزرگ صنعتی در داخل  کشور، متوقف شود.

در این راستا، طرح انتقال آب دریا به داخل کشور با سرمایه گذاری واحدهای بزرگ صنعتی در دستور کار قرار گرفته که نتیجه آن، احداث خط اول انتقال آب کشور در سال ۱۳۹۹ بوده است. قرار است سایر طرح های انتقال آب نیز به تدریج اجرا شده و بخشی مهمی از آب مورد نیاز استان‌های کم آب شرقی و مرکزی کشور از طریق دریای عمان و خلیج فارس تامین شود.  این گزارش نیم نگاهی به پیشرفت فیزیکی این طرح ها در استان های هدف دارد.

منبع:

خبرگردون

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]