سخنگوی دولت: در دولت سیزدهم دلار ۲ برابر هم نشد
سخنگوی دولت: در دولت سیزدهم دلار ۲ برابر هم نشد

سخنگوی دولت با اعلام اینکه پیش‌بینی‌ها در نرخ دلار، ثبات آن است، تاکید کرده، اگرچه دعواهای سیاسی جدید بین‌المللی رخ داده ولی دلار از ۲۷ هزار تومان به ۵۵ هزار تومان رسیده است، یعنی حتی دو برابر هم نشده است.

به گزارش اکوایران؛ علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت عصر امروز یکشنبه ۳۰ بهمن در نمایشگاه رسانه‌های ایران حضور یافت و با دانشجویان دانشگاه‌های ایران با موضوع «آینده ایران»، گفتگو کرد.

بهادری جهرمی اظهار کرده که زمانی بوده است که وعده داده‌ایم دیگران می‌آیند و آینده ما را می‌سازند، برویم و مذاکره کنیم تا آنان بیایند و آینده ما را بسازند در حالی که دیدیم آینده‌ای که آنان می‌خواستند بسازند همین تورم بالا، رشد اقتصادی نزدیک به صفر و شبیه آن است.

اقتصاد ایران در صنعت نفت و گاز تا بالای ۲۰ درصد رشد کرد

به گفته سخنگوی دولت، آیا قطع نشدن برق را در اوج مصرف احساس می‌کنید؟ آیا قطع نشدن گاز در اوج مصرف را لمس می‌کنید یا نه؟ این یعنی انتخاب ما اثر می‌گذارد. امروز هم برق ما در منازل قطع نمی‌شود، هم کارخانه‌هایی که پرمصرف هستند نرخ‌های رشد صنعتی را تجربه کردند. ما در صنعت نفت و گاز حتی تا رشد اقتصادی بالای ۲۰ درصد را در برخی فصول تجربه کردیم.

بهادری جهرمی گفته که آیا این به معنای حل همه مشکلات است؟ نه. همه مشکلات حل نشده است؛ اما همه مشکلات حل‌شدنی است. گفته می‌شود چرا ناترازی بانکی برطرف نمی‌شود؟ می‌گویم این دولت قصد دارد همه مشکلات روی زمین، همه قوانین اجرانشده و همه پروژه‌های نیمه‌تمام را یک به یک دنبال کند و انجام دهد.

براساس اظهارات دبیر هیات دولت، برای تک تک بانک‌ها برنامه اصلاحی پیش‌بینی شده و همه آن‌ها هر ماه رصد می‌شوند و اگر در مسیر برنامه نباشند با آنان مواجهه صورت می‌گیرد و اگر در جهت برنامه باشند تشویق می‌شوند. سه موسسه مالی و اعتباری در همین زمینه جلوی حرکت مخرب آنان گرفته و حقوق سپرده‌گزاران حفظ شده است.

به گفته بهادری جهرمی، با مجلس و شورای شهر قوی می‌توان مشکلات دیگر را هم حل کرد، در زمینه گشت ارشاد مدیران هم مورد مورد بررسی‌ها انجام می‌شود و در صورت لزوم جابجایی و تغییر یا تشکیل پرونده قضایی انجام می‌شود. اگر تخلفی اتفاق بیفتد همان زمان بازرس ویژه رئیس‌جمهوری وارد موضوع می‌شود و موارد پیشگیری در این زمینه برای جلوگیری فرار از سرمایه‌ها را می‌گیرد.

سخنگوی دولت سیزدهم اظهار کرده که گشت ارشاد مدیران نه‌تنها در حوزه‌های برخورد با تخلفات بلکه در حوزه‌های مثبت هم حامی مدیران قانونمند بوده است. موردی پیش آمد که مدیری در یک استان ساحلی برکنار شده بود، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری به این موضوع وارد و مشخص شد مدیر یادشده کاملاً قانونی عمل کرده و برکناری او غیرقانونی بوده است و به همین دلیل وی مجدداً به سر کار خود بازگشت. 

دبیر هیئت دولت به سخنان ابراهیم رئیسی درباره گران‌شدن دلار تا ۵ هزار تومان درصورت انتخاب در سال ۱۴۰۰، اشاره کرده و گفته که سال ۹۲ دلار ۳ هزار تومان بود؛ اما سال ۱۴۰۰ به ۲۷ هزار تومان رسید، مردم را می‌ترساندند و می گفتند اگر با کدخدا نبندیم دلار بالا می‌رود اما دلار را ۲۷ هزار تومان تحویل دادند یعنی ۹ برابر افزایش نرخ دلار رقم خورد در حالی که گفتند با کدخدا می بندیم که صاحب دلار است تا دلار بالا نرود، سیمان در رآکتور هسته‌ای می‌ریزیم تا دلار بالا نرود، نرخ بیکاری را به ۲۰ درصد یا تورم را به ۶۰ درصد می‌رسانیم تا دلار بالا نرود ساخت مسکن را متوقف کردند و افتخارشان این بود که مسکن برای مردم افتتاح نکنند.

به گفته بهادری جهرمی، امروز تورم به ۳۸ درصد کاهش و رشد اقتصادی صفر ما به ۴.۵ درصد افزایش یافته است. نرخ بیکاری به ۷.۶ درصد کاهش یافته و تعهد جدیدی به رشد صلح آمیز هسته‌ای ما مانند ایجاد نیروگاه‌های جدید برق و راه‌اندازی آب‌شیرین‌کن‌ها ایجاد شده و متوقف به رفع تحریم‌ها نمانده است‌.

طبق گزارش ایسنا، سخنگوی دولت سیزدهم تاکید کرده که اگرچه دعواهای سیاسی جدید بین‌المللی رخ داده ولی دلار از ۲۷ هزار تومان به ۵۵ هزار تومان رسیده است، یعنی حتی دو برابر هم نشده است. این کاش نرخ ارز ما را شرطی تحریم و جنگ و کشمکش در سایر کشورها نمی‌کردند تا همین میزان اثرگذاری هم روی نرخ دلار انجام نمی‌شد. 

براساس اظهارات بهادری جهرمی، در این دولت تخصیص ارز در سامانه نیما از تقاضای ارز همواره بیشتر بوده است. رکوردهای تجارت خارجی را شکاندیم و ۱۱۲ میلیارد دلار تجارت خارجی داشتیم؛ یعنی چرخ اقتصاد متوقف بر مذاکرات نمانده است. پیش‌بینی‌ها در نرخ دلار، ثبات آن است. دیدید می‌گفتند نرخ دلار در اسفند ۱۴۰۱ به ۶۰ هزار تومان می‌رسد، ولی نشد؟ البته دشمن ما تمام تلاش خود را می‌کند که این اتفاق بیفتد ولی زورش به مردم ایران نمی‌رسد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]