بروز بحران تولد در ژاپن
بروز بحران تولد در ژاپن

آمار زاد و ولد در ژاپن با کاهش در هشتمین سال متوالی، در سال ۲۰۲۳ به پایین‌ترین سطح رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر،  نرخ زاد و ولد در ژاپن در سال ۲۰۲۳ به پایین‌ترین سطح رسید و زنگ خطر برای این کشور شرق آسیا را بلندتر از قبل به صدا درآورد.
ژاپن‌تایمز نوشت: براساس آمار، شمار موالید در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۵.۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن، به ۷۵۸ هزار و ۶۳۱ مورد رسید و نرخ ازدواج نیز با کاهش ۵.۹ درصدی به ۴۸۹ هزار و ۲۸۱ فقره تنزل یافت. این نخستین بار در ۹۰ سال اخیر است که نرخ ازدواج در ژاپن به زیر ۵۰۰ هزار مورد می‌رسد.
یوشیماسا هایاشی، سخنگوی ارشد دولت ژاپن در واکنش به این آمار گفت: دولت برای مقابله با این نرخ کاهشی تدابیری بی‌سابقه اتخاذ خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به گسترش مهدهای کودک و افزایش دستمزد کارگران و کارمندان جوان‌تر اشاره کرد.
وی تاکید کرد: کاهش نرخ زاد و ولد، در شرایطی بحرانی است. ۶ سال آتی یا به عبارت دیگر تا سال ۲۰۳۰ و زمانی که تعداد افراد جوان جامعه به سرعت کاهش خواهد یافت، آخرین فرصت ما برای معکوس کردن این چرخه خواهد بود.
براساس برآورد موسسه ملی مطالعات جمعیتی و تامین اجتماعی ژاپن، این کشور در حال حاضر حدود ۱۲۵ میلیون نفر جمعیت دارد و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۷۰ با کاهش ۳۰ درصدی به ۸۷ میلیون نفر برسد به طوری که از هر ۱۰ نفر یک فرد ۶۵ سال یا بیشتر خواهد داشت.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]