۴ میلیون قوطی شیرخشک از ترکیه وارد شد
۴ میلیون قوطی شیرخشک از ترکیه وارد شد

رئیس تولیدکنندگان انجمن شیر خشک نوزاد گفت: درحالی که ارزبری واردات شیرخشک آماده نوزاد سه برابر تولید داخلی آن است اما به جای اختصاص ارز به واردات مواد اولیه به محصول نهایی اختصاص یافته است.

به گزارش بازار، هانی تحویل‌زاده رئیس تولیدکنندگان انجمن شیر خشک نوزاد اظهار داشت: ۶ ماه است که ارز برای واردات شیر خشک اختصاص نیافته است این اتفاق باعث تعطیلی برخی از واحد های تولیدی شیرخشک و تعطیل شدن برخی دیگر از آنها در ماه های آینده می‌شود.

وی افزود: درحالی که برای واردات محصول نهایی و شیرخشک آماده ارز اختصاص یافته است اما برای واردات مواد اولیه تولید ارز اختصاص نمی‌یابد.

رئیس تولیدکنندگان انجمن شیرخشک نوزاد ادامه داد: در سال قبل ۶۱ میلیون عدد قوطی شیر خشک نوزاد در کشور تولید شده است و کمبودی وجود نداشت و در ۱۵ سال گذشته حتی یک قوطی شیر خشک به کشور وارد نشده است و حتی به عراق افغانستان و لبنان صادرات داشتیم.

رئیس تولیدکنندگان انجمن شیر خشک نوزاد با بیان اینکه واردات در مقابل تولید داخلی ارز بری ۳ برابری دارد، ادامه داد: ظرفیت کارخانه های شیر خشک در کشور ۱۱۷ میلیون عدد و تقریبا دوبرابر نیاز کشور است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر مردم برای دریافت شیرخشک باید به سامانه اختصاص یافته و از طریق ثبت کد ملی شیر خشک دریافت کنند اما ظرفیت تولید داریم و به راحتی می توانیم آن را در داخل تولید کنیم.

تحویل‌زاده گفت: در صورت عدم اختصاص ارز به واردات مواد اولیه تا دو ماه آینده با بحران تولید شیر خشک در کشور مواجه خواهیم بود.

رئیس تولیدکنندگان انجمن شیر خشک نوزاد گفت: با توجه به اینکه به واردات شیرخشک آماده و مواد اولیه، ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده می شود، تولید این محصول در کشور به صرفه نیست و قابلیت رقابت خود را از دست داده است.

وی افزود:به تازگی نیز ۴ میلیون قوطی شیرخشک از ترکیه به ایران وارد شده است و فراخوان برای واردات سی میلیون قوطی شیرخشک وجود دارد درحالی که قبلا اعلام شده بود واردات مقطعی است.

تحویل‌زاده اظهار داشت: وعده داده شده است که تا یک ماه آینده مشکل کمبود شیرخشک در بازار حل شود اما برای جبران کسری از محل واردات اقدام شده است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]