بیت کوین مهمترین اختراع بشر بعد از سکه!
بیت کوین مهمترین اختراع بشر بعد از سکه!

اسنودن، افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که مدافع حریم خصوصی ارزهای دیجیتال است، آخر هفته گذشته در توییتی نوشت: نامحبوب اما درست: بیت کوین مهم‌ترین پیشرفت پولی از زمان ایجاد سکه است. اگر حرف من را باور نمی‌کنید یا متوجه نمی‌شوید، من وقت ندارم شما را متقاعد کنم، متاسفم.

ادوارد اسنودن (Edward Snowden)، دانشمند کامپیوتر، در توییت اخیر خود استدلال کرده که بیت کوین، بزرگ‌ترین اختراع از زمان ضرب سکه بوده است.

او این توییت را پس از آن منتشر کرده که رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki)، نویسنده و سرمایه‌گذار معروف، پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین تا ژوئن ۲۰۲۴، اندکی پس از اجرای هاوینگ بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴، به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. در سال‌های اخیر، کیوساکی بارها از فدرال رزرو ایالات متحده به دلیل حمایت از ثروتمندان در برابر فقرا انتقاد کرده و از بیت کوین، به عنوان جایگزینی برای ارز فیات، حمایت کرده است.

اسنودن، افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که مدافع حریم خصوصی ارزهای دیجیتال است، آخر هفته گذشته در توییتی نوشت: نامحبوب اما درست: بیت کوین مهم‌ترین پیشرفت پولی از زمان ایجاد سکه است. اگر حرف من را باور نمی‌کنید یا متوجه نمی‌شوید، من وقت ندارم شما را متقاعد کنم، متاسفم.

ادعای اخیر اسنودن بر نقش انقلابی بیت ‌کوین در تاریخ پول تأکید می‌کند و نشان می‌دهد که ماهیت غیرمتمرکز و دیجیتالی آن نشان‌دهنده تغییری اساسی در اشکال سنتی و فیزیکی ارز و کنترل متمرکز امور مالی است.

در زمان نگارش این خبر، بیت کوین با قیمت ۵۲،۳۶۰ دلار معامله می‌شود که یک رشد ۱٫۵ درصدی نسبت به ۲۴ ساعت گذشته دارد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

منبع:

رمزارز نیوز

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]