قوانین طرح تولید بدون کارخانه، باید اصلاح شود
قوانین طرح تولید بدون کارخانه، باید اصلاح شود

محمدجواد امانی، رئیس اتاق اهواز با اشاره به مزایای تولید بدون کارخانه، گفت: اجرای این طرح نیازمند حمایت و ظرفیت‌سازی است و برخی قوانین این طرح نیز باید اصلاح شود.

به گزارش بازار، محمدجواد امانی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز، تولید بدون کارخانه را هدف‌گذاری برای راه‌اندازی و فعالیت بخش بزرگ‌تری از خطوط تولید صنایع دانست و گفت: حمایت، تقویت و ظرفیت‌سازی در این راستا ضروری است تا از این طریق این سیاست به مکملی برای پروژه افزایش عمق ساخت داخل تبدیل شود.

امانی با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اصول کلی «تولید بدون کارخانه» را طی سال‌های گذشته ابلاغ کرده است، افزود: بر اساس دستورالعمل مربوط به تولید بدون کارخانه که از سوی این وزارتخانه ابلاغ شده، واحدهای تولیدکننده می‌توانند بخشی از خطوط تولید راکد یا فعال خود را در اختیار متقاضیان فعالیت در حوزه تولید بدون کارخانه قرار دهند.

وی ادامه داد: توسعه این نوع کسب‌وکار علاوه بر رشد اقتصادی به کاهش نرخ بیکاری در استان، کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز اظهار کرد: از فروردین‌ ۱۴۰۰، وزارت صمت شروع به صدور مجوزهایی تحت عنوان گواهی فعالیت تولید بدون کارخانه کرد. همچنین وزارت جهاد کشاورزی در کنار این موضوع، صدور مجوزهایی تحت عنوان تولید قراردادی را در دستور کار قرار داد که این مجوزها نیز در راستای فعالیت‌های تولید بدون کارخانه است.

امانی ادامه داد: بر اساس مجوز وزارت صنعت، واحدهایی که برند ثبت کرده و نمی‌خواهند سرمایه‌گذاری زیادی روی سخت‌افزارها داشته باشند، می‌توانند در قالب قرارداد با یک واحد تولیدی، از ظرفیت تولید بدون کارخانه استفاده کنند؛ اما اکنون با گذشت ۲ سال، گرفتاری برخی از واحدهای تولیدی آغاز شده است.

وی افزود: طبق بند سه آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم، پروانه بهره‌برداری ملاک استفاده از معافیت‌های مالیاتی است و مجوزهای تولید قراردادی برای سازمان امور مالیاتی به‌عنوان مجوز بهره‌برداری محسوب نشده و واحدهایی که به تولید بدون کارخانه رو آورده‌اند، عملاً مشمول معافیت‌های مالیاتی نخواهند شد.

رئیس اتاق اهواز با اشاره به لزوم ارائه پیشنهاد به دولت جهت اصلاح برخی قوانین و برخورداری واحدهای تولید بدون کارخانه از برخی معافیت‌های مالیاتی، گفت: تهیه این پیشنهادات از سوی کمیسیون‌های تخصصی اتاق اهواز و همچنین دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در دستور کار است.

امانی در خصوص واحدهایی که از مجوز تولید بدون کارخانه استفاده می‌کنند، اظهار کرد: اگر به این واحدها معافیت مالیاتی تعلق گیرد، قیمت تمام‌شده محصولات این واحدها بسیار پایین‌تر از سایر واحدها خواهد بود و این موضوع و پیشنهاد آن باید سنجیده و کارشناسی شده باشد.

مجوز تولیدات بدون کارخانه عنوان مدل جدیدی از کسب‌وکار است که در سال‌های گذشته توسط برخی تولیدکنندگان مورد توجه قرار گرفته که با اتخاذ استراتژی برون‌سپاری کامل بخش ساخت و توجه به بخش‌های دیگر زنجیره تولید که ارزش بیشتری برای بنگاه دارند، سودآوری مناسبی را برای کسب‌وکار خود ایجاد کرده‌اند.

مجوز تولید بدون کارخانه در واقع سیستمی ایجاد می‌کند که برای تولید یک محصول احتیاجی به سرمایه‌گذاری جدید در زمین، تأسیسات و ماشین‌آلات نیست و از زیرساخت‌های موجود با تبدیل ظرفیت‌های بالقوه موجود به بالفعل استفاده می‌شود.

تاکنون، آمار دقیقی از صدور مجوزهای مربوط به تولید «بدون کارخانه» در استان خوزستان وجود ندارد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]