در ریزش ساختمان‌های خلازیر شهرداری مقصر بود / نظارت نظام مهندسی بر تخریب ساختمان‌ها لازم نیست
در ریزش ساختمان‌های خلازیر شهرداری مقصر بود / نظارت نظام مهندسی بر تخریب ساختمان‌ها لازم نیست

رییس کمیسیون عمران شورای شهر به بیان توضیحاتی درباره ریزش ساختمان ها در منطقه خلازیر پرداخت و پذیرفت که در این موضوع شهرداری مقصر است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ عباسی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر در برنامه تهران بیست درباره ریزش آوار در منطقه خلازیر گفت: مسئله ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرتهران جدید نیست و عده ای سوداگر که به قانون احترام نمی گذارند وجود دارند که ساختمان هایی بر خلاف اصول مهندسی می سازند و حتی مالکیت زمین های آنها هم مبهم است.

وی در ادامه بیان کرد: مدیریت شهری باید ساخت و سازها را کنترل کند اما ابعاد ریزش ساختمان ها در خلازیر گسترده است. برای تخریب ساختمان ها در خلازیر اقدام به سست کردن ستون ها شده و فشار به یک ساختمان برای تخریب آن باعث شده ساختمان های اطراف به دلیل وقوع گهواره نیوتن بریزد. وجود جمعیت زیاد در این منطقه باعث فوت ۵ نفر شد.  

عباسی در پاسخ به این سوال که چرا مهندسان ناظر نظام مهندسی در این تخریب حضور نداشتند؟ گفت: بودن و نبودن نظام مهندسی در محل تخریب مسئله فرعی است، مهم مجری ذی صلاح است. در هیاتی ۴ نفره یک گزارش دقیق از این ریزش ساختمان تهیه و ارائه خواهیم کرد. ساخت این ساختمان ها در دوره شهرداری فعلی بوده است و ما مقصر آن هستیم و به عنوان مدیریت شهری کوتاهی کرده ایم. هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در این ساختمان ها به صورت غیر قانونی ساخته شده بود که در حال رسیدگی به وضعیت آنها هستیم.

این عضو شورای شهر ادامه داد: در جریان  اغتشاشات تهران گروهی از مفسدان سیستمی موجود در شهرداری و فرصت جویان اقدام به ساخت و ساز این ساختمان ها کردند، ولی این مسئله باعث نمی شد که ما نظارت کافی را نداشته باشیم. یک توده و غده در شهرداری تهران با این کار به حیثیت شهرداری لطمه وارد کردند.

عباسی گفت: اگر جلوی این خلاف ها گرفته شد نتیجه ورود شهرداری است. اگر  تاییده استحکام بنا تا ۴ طبقه گرفته شود و ساختمان را به حالت استاندارد برگردانند مطمئنا شهرداری با آنها مدارا خواهد کرد.

دلیل قطع چند اصله درخت در بلوار کشاورز / اخذ ۱۱۷ میلیارد جریمه بابت قطع یک درخست

عباسی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر در برنامه تهران بیست درباره قطع چند اصله درخت تنومند در بلوار کشاورز تهران گفت: ما به شدت به حفظ درختان حساسیم، این درختان که قطع شده اند، درختانی بودند که در سامانه نهال به عنوان درختان خشک ثبت شده اند ولی باز هم گزارش خواسته ایم تا بررسی کنیم که قطع این درختان اصولی بوده یا خیر.

وی ادامه داد: برای رفع خطر در بعضی موارد اقدام به قطع درخت خشک می کنند و در برخی مواقع هم اقدام به خلق آثار هنری می کنند.

عباسی در پاسخ به این سوال که چرا در خیابان ولیعصر یک درخست کهنسان از رو به روی یک ساختمان قطع شد؟ گفت: شهرداری حافظ اشجار موجود در شهر است. یک نفر در خیابان ولیعصر در رو به روی یک ساختمان تازه ساز اقدام به قطع درختی کهنسان کرده بود که ۱۱۷ میلیارد خسارت بابت قطع آن درخت از آنها گرفته شد.

مجوز ساخت و ساز در خلازیر ۴ طبقه بود ۱۱ طبقه ساخته شد / شهرداری اقدام به حذف نظام مهندسی کرده است

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران به عملکرد شهرداری تهران انتقاد کرد و گفت: شهرداری به صورت غیرقانونی اقدام به حذف سازمان نظام مهندسی از نظارت بر ساختمان ها کرده است.

علی کریمی آنچه رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران در برنامه تهران بیست با موضوع بررسی ریزش آوار در خلازیر گفت: در این منطقه حداکثر ساخت و ساز ۴ طبقه بوده ولی ۱۱ طبقه ساخته شده است و باید از شهرداری مجوز می گرفتند که نگرفتند. ۵ ساختمان بوده که وقتی ستون های ساختمان اول را تضعیف می کنند تا تخریب شود، این ساختمان در زمان تخریب به دلیل اینکه فاصله لازم را با ساختمان های اطراف نداشته، باعث ریزش ساختمان های اطراف شده است.

کریمی آنچه ادامه داد: زمانی که ساختمانی باید تخریب شود، مقرراتی درباره نحوه تخریب ساختمان نداریم. همکاران نظام مهندسی در این محل برای تخریب ساختمان حضور نداشته اند و از ما هم دعوت نشده بود.

وی ادامه داد: وقتی برای ساختمانی پروانه صادر می شود باید قبلش ناظر و طرحی داشته باشد تا نظام مهندسی بر آن نظارت کند ولی این ساختمان طراح، ناظر و مجری نداشته و وقتی این مولفه ها از ساختمانی حذف شود ما با ساختمانی های متروپلی مواجه می شویم.

وی ادامه داد: حتی مصالح ساختمانی آن هم استاندارد نبوده است. ما نیاز داریم که در تمام مراحل ساختمان سازی مهندسان  و نظام مهندسی نظارت داشته باشند ولی شهرداری می گوید مجری ذی صلاح برای ساختمان ها نیاز نیست که غیر قانونی است و نتیجه آن ریزش این چنین ساختمان هایی می شود. حذف نظام مهندسی این چنین عواقبی دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران  ادامه داد: وقتی در ساخت و ساز شهری مجوز، نظارت و طراح وجود داشته باشد این اتفاقات نمی افتد. حتی این ساختمان ها در پهنه فضای سبز که موقوفه بوده نیز ساخته شده است. نظام مهندسی این آمادگی را دارد که بر این ساختمان های غیر قانونی نظارت کند تا بخش های غیرقانونی تخریب و طبقات مجاز مستحکم و حفظ شود.

وی ادامه داد: شناسنامه فنی ساختمان برای ساختمان های دارای مجری ذی صلاح صادر می شود و شهرداری باید کمک کند که همه ساختمان ها دارای مجری ذی صلاح باشند.  پیشنهاد نظام مهندسی به وزارت راه و شهرسازی این بوده که صلاحیت تخریب باید به نظام مهندسی اعطا شود تا در این زمینه با مشکلات و چالش های کمتری رو به رو شویم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]