رشد قیمت طلا با کاهش تورم آمریکا
رشد قیمت طلا با کاهش تورم آمریکا

اکوایران: قیمت طلا طی امروز چهارشنبه به دنبال انتشار داده‌های تورمی آمریکا که حاکی از پایین آمدن تورم هسته در این کشور است، با افزایش همراه شد.

به گزارش اکوایران، قیمت طلا طی روز چهارشنبه (۲۶ اردیبهشت) به بالاترین سطح سه هفته اخیر خود افزایش پیدا کرد. این افزایش پس از آن رخ داد که داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا در آوریل، کمتر از حد انتظار افزایش یافت که باعث شد شاخص دلار و بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا با کاهش همراه شوند.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا در ساعت ۱۸:۱۹ دقیقه به وقت ایران با رشد ۰/۵ درصدی در سطح ۲ هزار و ۳۶۹ دلار به ازای هر اونس قرار گرفت. همچنین قراداد آتی طلا برای ماه ژوئن نیز با رشد ۰/۶ درصدی به ۲ هزار و ۳۷۴ دلار به ازای هر اونس افزایش یافت.

یکی از کارشناسان به رویترز اعلام کرده: «داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که به مرور زمان، تورم کاهش می‌یابد و فدرال رزرو نخستین کاهش نرخ بهره خود را انجام خواهد داد.»

یکی از معیارهای مربوط به تورم بنیادین آمریکا در ماه آوریل برای نخستین‌بار در شش ماه گذشته با کاهش همراه شد؛ اتفاقی که یک پیشرفت کوچک در مسیر فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی محسوب می‌شود.

داده‌های دولتی آمریکا که در روز چهارشنبه (۲۶ اردیبهشت) منتشر شد، نشان می‌دهد تورم هسته آمریکا که شامل هزینه‌های مربوط به مواد غذایی و انرژی نمی‌شود، از ماه مارس با رشد ۰/۳ درصدی همراه شد و نرخ سالانه تورم هسته آمریکا نیز در سطح ۳/۶ قرار گرفته است.

اقتصاددانان، معیار مربوط به تورم هسته را نسبت به شاخص قیمت مصرف‌کننده به شکل کلی، به عنوان یک اندیکاتور بهتر برای تورم بنیادین در نظر می‌گیرند. این شاخص نسبت به ماه قبل میلادی با رشد ۰/۳ درصدی روبه‌رو شده و نرخ سالانه آن نیز در سطح ۳/۴ درصد قرار گرفته است. هزینه‌های مربوط به پناهگاه و بنزین، بیش از ۷۰ درصد از این افزایش را شامل می‌شوند.

شاخص دلار در برابر سبدی از سایر ارزهای اصلی ۰/۴ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود در بیش از یک ماه گذشته رسید و طلا را برای دیگر دارندگان ارز جذاب‌تر کرد. بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا نیز به پایین‌ترین حد بیش از یک ماهه رسید.

طبق اعلام یکی از کارشناسان سایت کیتکو، در حال حاضر آن‌هایی که انتظار دارند قیمت طلا بالا برود،‌ یک مزیت قابل توجه دارند. هدف بعدی آن‌ها این است که قیمت آتی طلا برای ماه ژوئن به بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ دلار افزایش یابد.

معامله‌گران اکنون شانس کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر را ۷۰ درصد می‌دانند.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]