اقدام بی سابقه هند / بازار انرژی بهم ریخت؟
اقدام بی سابقه هند / بازار انرژی بهم ریخت؟

هند قصد دارد تا در خرید نفت از روسیه، تخفیف های بیشتری دریافت کند و روسیه این موضوع را نمی پذیرد.

معاملات بازار انرژی کمی پیچیده شده است و کشورهای واردکننده قصد دارند تا هرچه می توانند تخفیف بگیرند. 

هند در اقدامی کم‌سابقه از پالایشگاه‌های نفتی دولتی و شرکت خصوصی ریلاینس اینداستریز درخواست کرده است در خصوص قرارداد تامین بلندمدت نفت با روسیه، مشترکا مذاکره کنند.

منابع آگاه به بلومبرگ گفتند:‌ دولت می‌خواهد نرخ تخفیف حداقل یک سوم از نفتی که پالایشگاه‌های هند تحت قرارداد از روسیه خریداری می‌کنند، ثابت باشد تا اقتصاد این کشور را در برابر نوسان قیمت نفت محافظت کند. درخواست برای مذاکره مشترک، غیررسمی بوده است.

با این حال، منابع آگاه می‌گویند بعید است شرکت ریلاینس، اطلاعات حساس را با پالایشگاه‌های نفتی دولتی به اشتراک بگذارد زیرا آنها در بازار سوخت داخلی، رقیب هستند و این امر، مانع تلاش‌های دولت برای همکاری بین پالایشگاه‌ها می‌شود.

هند، خریدار بزرگ نفت روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین بوده است اما تشدید سخت‌گیری در اعمال تحریم‌های آمریکا، این تجارت را فلج کرد و باعث شد برخی از پالایشگاه‌ها مجبور شوند نفت گران‌تر را از منابع دیگر خریداری کنند. این کشور جنوب آسیا می‌خواهد پالایشگاه‌های دولتی به جای رقابت، با یکدیگر همکاری کرده و قدرت چانه‌زنی را در زمان مذاکرات خرید نفت افزایش دهند.

همکاری بین پالایشگاه‌ها بی‌سابقه نیست. پالایشگاه‌های دولتی مذاکرات مشترکی با صادرکنندگان در خاورمیانه و غرب آفریقا داشته‌اند تا از شرایط مطلوب‌تری در خرید برخوردار شوند اما این موضوع که دولت هند از یک پالایشگاه خصوصی کمک درخواست کند، کم‌سابقه است.

به گفته منبع آگاه، پالایشگاه‌های دولتی به دنبال خرید نفت با تخفیف بیش از پنج دلار در هر بشکه نسبت به قیمت نفت برنت هستند اما مسکو، نفت را با تخفیف سه دلار عرضه می‌کند و تمایلی به دادن تخفیف بیشتر ندارد. تخفیف برای خرید یک گرید نفتی روسیه در ابتدای جنگ اوکراین، به بیش از ۳۰ دلار رسید اما از آن زمان، کمتر شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت «ایندین اویل»، تنها پالایشگاه دولتی است که پیش از این، قرارداد خرید بلندمدت با روسیه داشته است اما این قرارداد در پایان مارس، منقضی شد و به دلیل عدم وجود تفاهم در خصوص حجم و قیمت، تمدید نشده است.

واردات نفت هند از روسیه در آوریل، با ازسرگیری صادرات با نفتکش‌های غیرتحریمی، به بالاترین رکورد در ۹ ماه گذشته رسید.

پالایشگاه‌های هندی در پی تحریم‌های آمریکا، موقتا واردات نفت روسیه را که توسط شرکت کشتیرانی سوفکامفلوت و ۱۴ نفتکش‌ حمل می‌شدند، متوقف کردند.

روسیه از زمان آغاز حمله نظامی به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲، هدف تحریم‌های گسترده غرب قرار گرفته است. همچنین، کشورهای گروه هفت، مکانیزم سقف قیمت را برای فروش نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه اعمال کرده‌اند تا درآمدهای نفتی مسکو را محدود کنند.

هند که سومین مصرف کننده و واردکننده بزرگ نفت در جهان است، مشتری بزرگ نفت دریابرد روسیه به شمار می‌رود.

آمار منابع بازرگانی و کشتیرانی نشان داد در آوریل که نخستین ماه سال مالی ۲۰۲۵-۲۰۲۴ است، پالایشگاه‌های هندی حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز نفت از روسیه وارد کردند که حدود ۸.۲ درصد در مقایسه با مارس افزایش داشت و سهم روسیه از واردات نفت به هند را از ۳۲ درصد در مارس، به حدود ۳۸ درصد افزایش داد.

در مجموع، هند در آوریل، ۴.۸ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که ۶.۵ درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشت و اندکی بالاتر از میزان واردات در آوریل سال ۲۰۲۳ بود.

منبع:

ايسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]