گردشگری سلامت چقدر درآمد ارزی دارد؟
گردشگری سلامت چقدر درآمد ارزی دارد؟

معاون درمان وزارت بهداشت درباره تصویب رشد ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی در سال آینده توسط شورای عالی بیمه برای جبران گذشته صحبت کرد. وی اظهار کرد که این افزایش تعرفه‌ها در واقع تلاشی برای تعویض کردن کاستی‌های گذشته است. زیرا ۱۵ درصد افزایش تعرفه‌ها در سال گذشته به تعویض کاستی‌های موجود اختصاص یافته است.

دکتر سعید کریمی، به سؤالی درباره تصویب رشد ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی در سال ۱۴۰۳ توسط شورای عالی بیمه سلامت و نظراتی که در این زمینه ابراز شده، پاسخ داد. وی اظهار کرد کسانی که به طور مغرضانه عمل می‌کنند باید بدانند که کاهش تعرفه‌های پزشکی به معنای تضعیف مالی مردم است، زیرا وقتی تعرفه‌های پزشکی پایین باشد، بیمه‌ها نمی‌توانند حق بیمه را به طور کامل پرداخت کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تنها یک سوم تعرفه‌های پزشکی به عنوان دستمزد محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: مبلغی که به عنوان دستمزد در نظر گرفته می‌شود شامل دستمزد پزشکان و پرستاران است. همچنین دوم سوم باقیمانده برای سایر موارد یعنی هزینه هتلینگ، ملزومات و تجهیزات و … است.

کریمی ادامه داد: طی سال‌های گذشته، تعرفه‌های پزشکی پایین بوده این درحالیست که مسائلی مانند هتلینگ، قیمت غذا، ملزومات و تجهیزات پزشکی با افزایش نرخ تورم، افزایش می‌یابد.  تعرفه‌های پزشکی در سال‌های گذشته به نحوی بوده که در حال حاضر قیمت ویزیت یک پزشک متخصص در بخش دولتی ۳۷ هزار تومان است.  

وی درباره افزایش ۴۶ درصدی نرخ تعرفه‌های پزشکی گفت: افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی در واقع جبران گذشته است. ۱۵ درصد افزایش تعرفه‌ها از سال گذشته باقیمانده است.  

گردشگران سلامت بیشتر برای چه خدمات درمانی به ایران سفر می کنند؟

معاون وزیر بهداشت از درمان ناباروری، اعمال چشم پزشکی، ارتوپدی، زیبایی و پیوند اعضا به عنوان بیشترین خدمات دریافتی گردشگران سلامت یاد کرد و گفت: ملیت بیشتر گردشگران مربوط به کشورهای منطقه و همسایه از جمله عراق، افغانستان(غیر از اتباع ساکن در ایران)، تاجیکستان و حتی ترکیه است. پیوند از یک ایرانی به غیرایرانی ممنوع است اما پیوند عضو برای گیرنده و دهنده عضو از دو نفر با یک ملیت دیگر غیر ایرانی، با تایید وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، انجام می شود.

به گفته وی هدف وزارت بهداشت، تقویت ارزآوری از محل گردشگری سلامت از یک به ۵ تا ۶ میلیارد دلار در سال است که این کار نیازمند گسترش مراکز درمانی، اصلاح پرداختی ها، ایجاد انگیزه، اصلاح هتلینگ و ارتقای تبلیغات از توانمندیهای کشورمان در حوزه سلامت است.

معاون درمان وزارت بهداشت از مصوبه رایگان شدن خدمات بستری و سرپایی شیرخوارگان و کودکان کمتر از ۷ سال در مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی خبر داد و گفت: این موضوع در شورایعالی بیمه مصوب شد و بعد از تایید در سازمان برنامه و بودجه، در هیات دولت نیز به تصویب رسید و منتظر ابلاغ مصوبه هیات دولت هستیم تا به دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز درمانی اعلام کنیم.

دکتر کریمی تصویب درمان رایگان کودکان کمتر از ۷ سال را یک سرمایه گذاری برای داشتن نسل آینده ای سالم دانست و گفت: یک فرزند کمتر از ۷ سال ممکن است تا ۷۰ سال زندگی با معلولیت و بیماری داشته باشد اما با اجرای این طرح، درمان رایگان برای این افراد فراهم می شود. در این طرح دیگر فرانشیز ۱۰ و ۳۰ درصدی از کودکان کمتر از ۷ سال دریافت نمی شود.

رایگان بودن بستری برای ۳۳ میلیون نفر در نظام ارجاع

وی با اشاره به رایگان بودن خدمات بستری برای ۳۳ میلیون نفر در قالب نظام ارجاع در مراکز دولتی و دانشگاهی، خاطرنشان کرد: این موضوع شامل ساکنان در شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر، روستاها، مناطق عشایری، سه دهک اول درآمدی و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و مددجویان بهزیستی است که اگر از مسیر ارجاع، خدمات بستری را در مراکز دولتی و دانشگاهی دریافت کنند، هزینه بستری رایگان است.

معاون درمان وزارت بهداشت تخصیص اعتبارات به صندوق حمایت از بیماری های صعب العلاج را در سال گذشته ۵ همت و در سال جاری ۷ همت عنوان کرد و افزود: این اعتبارات برای درمان بیماران خاص و صعب العلاج اختصاص یافته و ۵۷ بسته درمانی شامل دارو، توانبخشی، ویزیت و سایر موارد در معاونت درمان تکمیل و ابلاغ شده است.

دکتر کریمی تصریح کرد: بیشتر از ۱۰۰ بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج قرار دارد و در صورت تامین منابع، می توانیم تعداد بیماری های تحت پوشش را افزایش دهیم. حدود ۳۰۰ بیماری نادر و صعب العلاج وجود دارد و بر حسب تامین منابع، می توانیم خدمات این صندوق را گسترش دهیم.

تکمیل، تجهیز و راه اندازی ۱۶ هزار تخت بیمارستانی در دولت مردمی

وی به تکمیل و راه اندازی ۱۶ هزار تخت بیمارستانی در دولت مردمی اشاره و خاطرنشان کرد: برخی افراد عنوان می کنند که ساخت تخت های بیمارستانی از سالهای گذشته شروع شده که درست است و ساخت برخی تخت ها از سالهای گذشته شروع شده اما تجهیز بیمارستان که به اندازه ساخت بیمارستان، هزینه و زحمت دارد در این دولت انجام شده است. در سفرهای استانی عمدتا شاهد افتتاح بیمارستانها و تخت های بیمارستانی هستیم.

به گفته معاون درمان وزارت بهداشت، اضافه شدن ۱۶ هزار تخت بیمارستانی جدید در دولت مردمی، معادل ۱۰ درصد کل تخت های قبل و بعد از انقلاب و البته ۱۵ درصد کل تخت های بخش دولتی است که یک رکورد تاریخی و ابرپروژه هایی مانند بیمارستان حضرت مهدی(عج) و غدیر، نمونه هایی از آنهاست.

دکتر کریمی از افزایش تعداد تخت های بخش های مراقبت های ویژه اطفال در کشور خبر داد و گفت: در دولت مردمی تعداد تخت های مراقبت ویژه اطفال از ۵۰۰ به یک هزار تخت افزایش یافت و دو هزار و ۶۰۰ تخت در بخش های مراقبت های ویژه ICU اضافه شده است.

پوشش بیماری هپاتیت C در صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج

وی با بیان اینکه بیماری هپاتیت C در دوران گذشته هیچ درمانی نداشت، گفت: اخیرا درمان دارویی قطعی این بیماری شناسایی شده که هزینه های آن زیاد بود. در دولت مردمی، درمان این بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماری های عصب العلاج قرار گرفت و ۲۶ هزار نفر تحت درمان قرار گرفتند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: پیش بینی می شود که حدود ۸۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C در کشور داشته باشیم چون برخی افراد ممکن است اطلاعی نداشته باشند و البته بر اساس تخمین ها، احتمال ابتلای ۱۶۰ هزار نفر به این بیماری مانند کارتن خواب ها، معتادان متجاهر و زندانیان در کشور وجود دارد که معاونت بهداشت با تلاش وافر به دنبال شناسایی این بیماران است و درمان این بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماری های صعب العلاج قرار گرفته به گونه ای که فرد مبتلا از هزینه ۵ میلیون تومانی دوره درمانی، کمتر از ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می کند و مابقی آن توسط وزارت بهداشت پرداخت می شود.

دکتر کریمی با اشاره به تشکیل کمیته CBRNE در معاونت درمان وزارت بهداشت برای مقابله با تهدیدات شیمیایی، بیولوژیک رادیواکتیو، هسته ای و انفجاری خبر داد و گفت: این کمیته در حوادث بدحالی دانش آموزان در سال گذشته به صورت علمی ورود کرد و اقدامات لازم را انجام داد.

درمان رایگان دو هزار کودک ناشنوا با کاشت حلزون/ صف انتظار کاشت حلزون صفر شد

وی درمان دو هزار کودک ناشنوا با کاشت حلزون شنوایی را از اقدامات مهم وزارت بهداشت در دولت سیزدهم دانست و گفت: اقدامات درمانی از جمله جراحی، خدمات توانبخشی و تهیه کاشت حلزون برای این کودکان به صورت رایگان انجام و صف انتظار کاشت حلزون، صفر شده است. اگر کاشت حلزون برای کودکان در سن کمتر از ۴ سال انجام شود، علاوه بر شنوایی، گویش هم اصلاح می شود.

معاون درمان وزارت بهداشت از توزیع دو هزار و ۸۰۰ پزشک در سال گذشته با اولویت مناطق محروم در کشور، یکسان سازی جزء حرفه ای تعرفه در بخش دولتی و خصوصی، برداشتن سقف کارانه پزشکان در مناطق محروم، اجرای نسخه الکترونیک و پیشرفت آن به بالای ۹۰ درصد و کاهش مالیات پزشکان مراکز درمانی دولتی که در بخش خصوصی فعالیت ندارند، به عنوان بخشی از اقدامات این معاونت یاد کرد.

راه اندازی ۸۷ مرکز درمان ناباروری سطح ۲ در کشور

دکتر کریمی از فعالیت ۱۲۶ مرکز درمان ناباروری سطح ۳ در کشور خبر داد و گفت: ۱۵ مرکز درمان ناباروری سطح ۳ در دولت مردمی راه اندازی شده و این مراکز مجاز به انجام اقداماتی همچون IVF و درمان های پیشرفته هستند. همچنین ۸۷ مرکز درمان ناباروری سطح ۲ در این دولت راه اندازی شده که ۷۱ مرکز، فعال و مابقی در مراحل فعال شدن هستند در حالیکه تا قبل از آن هیچ مرکز سطح ۲ در کشور فعال نبود.

وی تاکید کرد: در ۶ ماه نخست امسال،۸۳۰ هزار مراجعه به مراکز درمان ناباروری در کشور داشته ایم که تعداد اعمال IVF در این مدت برای زوجین نابارور حدود ۸۲ هزار مورد بوده است.

به گفته وی ۵۰۸ محصول دانشی شامل گایدلاین ها(راهنماهای بالینی و استانداردهای خدمات) در معاونت درمان تعریف شده تا هزینه های القایی کاهش یابد. همچنین بسته تعالی توانبخشی ابلاغ شده تا تعداد تخت های توانبخشی که در حال حاضر ۹۰ تخت است، افزایش یابد که در این زمینه موافقت اصولی ۱۷۰ تخت توانبخشی صادر شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: در حوزه دندانپزشکی، ۵۳ مرکز دولتی دندانپزشکی راه اندازی شده است. همچنین ۱۵۰ بسته بیمه پایه تعریف و به بیمه های پایه اضافه کرده ایم که شامل خدماتی مانند توانبخشی، اوتیسم، درمان ناباروری، طب ایرانی و سالمندی است که تعدادی از این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

توزیع ۳۰۸ دستگاه و تجهیزات پزشکی پیشرفته و سرمایه ای در کشور

دکتر کریمی با اشاره به توزیع ۳۰۸ دستگاه و تجهیزات پزشکی پیشرفته و سرمایه ای در مراکز درمانی در دولت مردمی، گفت: این دستگاه ها شامل تجهیزات رادیوتراپی، آنژیوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی است که تحویل مراکز دولتی و دانشگاهی شده است. همچنین یک هزار و ۳۷۳ دستگاه دیالیز نیز در این دولت توزیع شده است.

انتقاد از پایین بودن جرایم مقابله با پزشک نماها در حوزه زیبایی

وی یکی از چالش های عمده نظارتی را فعالیت پزشک نماها در حوزه خدمات زیبایی عنوان کرد و گفت: این پزشک نماها در حوزه زیبایی ورود کرده و از ضعف قوانین، حداکثر سوء استفاده را می کنند. طبق قانن، دخالت در امور پزشکی جریمه مالی دارد و البته حبس زدایی شده و جریمه آن بسیار پایین و حدود ۵ میلیون تومان است که به هیچ عنوان بازدارنده نیست.

معاون وزیر بهداشت از تنظیم لایحه ای توسط وزارت بهداشت برای برخورد با تخلفات افراد غیر پزشک و غیرصلاحیت دار در حوزه زیبایی و ارسال آن به مجلس خبر داد و گفت: با جریمه مالی ۵ میلیون تومان، هر کسی به خودش اجازه می دهد که در حوزه زیبایی ورود کند.

پلمب ۴۰۳۸ مرکز غیرمجاز زیبایی در ۹ ماه اول امسال

به گفته دکتر کریمی در ۹ ماه اول امسال، چهار و ۳۸ مرکز غیرمجاز زیبایی توسط وزارت بهداشت پلمب و به مراجع قضایی معرفی شده اند اما به دلیل ضعف قانون و جریمه پایین، مجازات بازدارنده نیست و تقاضا داریم این پروسه تسریع شود. ما لایحه را تنظیم و به مجلس ارسال کرده ایم که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد. همچنین قرارگاه نظارت بر سلامت در معاونت درمان تشکیل و ۵۰ جلسه داشته که در این قرارگاه، پرونده های کلان بررسی و در مورد آن تصمیم گیری می شود.

وی با اشاره به انجام اعتبارسنجی برای مراکز جراحی محدود در دولت مردمی، یادآور شد: در دوران گذشته فقط بیمارستانها اعتبارسنجی می شدند که در این دولت، اعتبارسنجی مراکز جراحی محدود نیز آغاز شده همچنین سنجه های مربوط به حقوق بیماران با وزن بالا به سنجه های اعتباربخشی اضافه شده تا رضایتمندی و حقوق بیماران در اولویت مراکز درمانی قرار گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت از ابلاغ استاندارد خدمات دوراپزشکی و اخذ مجوز ۳۷ مرکز برای ارائه این خدمات خبر داد و گفت: ۳۰ درصد از ظرفیت مراکز درمانی برای ارجاع الکترونیک از سطح دو به سه در نظر گرفته شده است.

دکتر کریمی در پایان با بیان اینکه شاخص اهدای عضو در کشور به ۱۳.۴ افزایش یافته است، گفت: سال گذشته سه هزار و ۵۰۰ پیوند عضو در کشور انجام شده که نوع خود بی نظیر بوده و در سال جاری، از این عدد عبور خواهیم کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به مقایسه افزایش تعرفه‌های پزشکی با دستمزد کارگران و حقوق کارمندان گفت: برخی تعرفه‌های پزشکی را با حقوق کارگران و دستمزد کارمندان مقایسه می‌کنند که یک کار اشتباه محسوب می‌شود. من بازهم تاکید می‌کنم فقط یک‌سوم تعرفه‌های پزشکی، دستمزد پزشکان است. 

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی دولت

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]