​روسیه ذخایر نفت و گاز بزرگی در قلمرو قطبی بریتانیا کشف کرد
​روسیه ذخایر نفت و گاز بزرگی در قلمرو قطبی بریتانیا کشف کرد

روسیه ذخایر نفت و گاز عظیمی در قلمرو قطب جنوبِ بریتانیا کشف کرد که احتمالا منجر به حفاری در این منطقه حفاظت شده می‌شود.

به گزارش اکوایران، حجم این ذخایر در حدود ۵۱۱ میلیارد بشکه اعلام شده که معادل ۱۰ برابر کل نفت و گاز تولیدشده از دریای شمال در ۵۰ سال گذشته است.

این کشف که از طریق کشتی‌های تحقیقاتی روسیه انجام شده، در شواهد ارائه شده به کمیته حسابرسی مشترک محیط زیست در هفته گذشته فاش شد. این کمیته در حال ارزیابی سوالات مربوط به تحقیقات نفت و گاز در کشتی‌های متعلق به روس‌گو کرملین، بزرگترین شرکت اکتشاف زمین شناسی در روسیه است.

بر اساس معاهده ۱۹۵۹ قطب جنوب، این منطقه جزو مناطق حفاظت‌شده محسوب می‌شود که تمام توسعه‌های نفتی در این منطقه را ممنوع می‌کند.

دیوید راتلی نماینده پارلمان بریتانیا در این خصوص می‌گوید: «روسیه اخیراً تعهد خود را به عناصر کلیدی معاهده تأیید کرده است. این سازمان برای اطمینان از استفاده از این منطقه «به طور انحصاری برای مقاصد صلح آمیز» ایجاد شده و به صحنه یا موضوع اختلاف بین المللی تبدیل نخواهد شد.»

اما کلاوس دادز، استاد ژئوپلیتیک دانشگاه رویال هالوی معتقد است سیاستهای زیست‌محیطی قطب جنوب در چالش‌برانگیزترین وضعیت خود از اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی قرار دارد.

تهاجم روسیه به اوکراین نگرانی‌های گسترده‌ای در این خصوص ایجاد کرده که وخیم‌شدن رابطه جهان با این کشور، روسیه را به رقابت استراتژیک تحریک کرده و پای تنش‌ها را به قطب جنوب بکشاند. 

او معتقد است فعالیت روسیه در منطقه بیشار شبیه شکار نفت و گاز است تا تحقیقات علمی.

دادز در گفتگو با تلگراف اعلام کرد: «فعالیت‌های روسیه باید به‌عنوان تصمیمی برای تضعیف هنجارهای مرتبط با تحقیقات لرزه‌نگاری و در نهایت پیشروی برای استخراج منابع آتی در نظر گرفته شود.»

معاهده قطب جنوب بزرگترین منطقه از ۱۴ قلمرو برون مرزی بریتانیا است، اما در گذشته با ادعاهایی از سوی آرژانتین و شیلی روبرو بوده است.

دفتر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه گفت: «روسیه بارها به نشست مشورتی پیمان قطب جنوب اطمینان داده است که این فعالیت ها برای اهداف علمی است.»

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]