آغاز حوادث چهارشنبه سوری در پایتخت / تا ۱۱ هزار تماس در روز هم داریم
آغاز حوادث چهارشنبه سوری در پایتخت / تا ۱۱ هزار تماس در روز هم داریم

اکوایران : سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت :‌این روز درواقع اوج کار ما است، ما در این روز تا ۱۱هزار تماس در تهران را هم تجربه کرده‌ایم. در حال حاضر هم حوادث ایام چهارشنبه سوری آغاز شده است. به طوری که چند روز پیش پنج نفر در ارومیه فوت کردند، در تهران نیز چند حادثه داشتیم.

سید جلال ملکی در نشست هم اندیشی مدیران روابط عمومی آتش‌نشانی‌های کشور که در محل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران برگزار شد، با اشاره به چهارشنبه سوری گفت: این روز درواقع اوج کار ما است، ما در این روز تا ۱۱هزار تماس در تهران را هم تجربه کرده‌ایم. در حال حاضر هم حوادث ایام چهارشنبه سوری آغاز شده است. به طوری که چند روز پیش پنج نفر در ارومیه فوت کردند، در تهران نیز چند حادثه داشتیم.

ملکی با بیان اینکه در گذشته کار آتش‌نشانی، معطوف به حوزه عملیات بود، گفت: امروز آتش‌نشانی به حوزه آموزش شهروندی هم ورود کرده که بسیار تاثیرگذار و مهم است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه با همکاری روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی در سال‌های قبل و برای اولین بار کمپین «نه به چهارشنبه سوری خطرناک» را راه انداختیم، گفت: ضمن احترام به تمام آئین‌ها و سنن باستانی و اصیل این روز، این کمپین مورد استقبال قرار گرفت. به نحوی که در سال ۹۷ برای اولین بار در کلانشهرها این طرح را اجرا کردیم که نتیجه خیلی خوبی داشت، سال ۹۸ به بعد بابت کرونا در چهارشنبه سوری اتفاق خاصی رخ نداد، اما امسال یکسری نگرانی‌ها وجود داردو از این رو این کمپین را امسال هم اجرا خواهیم کرد.

ملکی با بیان اینکه باید کمک کنیم تا چهارشنبه سوری یک شب شاد و به یادماندنی باشد و حادثه‌ای برای کسی رخ ندهد،  گفت: ششمین پویش نه به چهارشنبه سوری خطرناک امسال برگزار می‌شود و لازم است تا آموزش، برنامه و همچنین محتوا یکسان شود. باید تلاش کنیم که اتفاقی در چهارشنبه پایان سال رخ ندهد. یادمان باشد اگر خانواده ها اجازه ندهند که فرزندانشان جشن چهارشنبه سوری را برگزار کنند، فرزندان در کنار غریبه ها، جشن را برگزار می‌کنند. غریبه‌ها تعصبی روی بچه ها ندارند و ممکن است که وسایل خطرناک در اختیار آنها قراردهند. به همین دلیل شعار «نه به چهارشنبه سوری خطرناک» و «چهارشنبه سوری در کنار خانواده» را انتخاب کردیم که باید این شعار را در مدارس اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه نه به چهارشنبه سوری خطرناک باید در فضای مجازی فراگیر شود، گفت: باید از چهره‌های مردمی و معتمدین محلات در پویش نه به چهارشنبه سوری خطرناک استفاده کنیم‌. یکی از توقعات ما این است که مراکز استان‌ها همین جلسه را در شهر خود برگزار کنند و پویش نه به چهارشنبه سوری خطرناک را گسترش دهند. همچنین باید با رسانه ها و صدا و سیمای استان ها همکاری داشته باشیم.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با تاکید بر اینکه باید به سمت کارهای هنری و تولیدات فرهنگی در آتش‌نشانی‌های کشور برویم، گفت: همچنین باید در مواقع بحران باید به کمک هم بشتابیم و به هم کمک کنیم.

ملکی در پایان با بیان اینکه لازم است که آتش نشانی‌های سراسر کشور به تاکتیک و علم روز مجهز شوند، گفت: امروز حوادث نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده است و حریق نسبت به چند سال گذشته سریع‌تر شعله ور می‌شود.

قدرت‌الله محمدی هم در این نشست  با بیان اینکه وضعیت آتش‌نشانی‌های کشور از نظر امکانات خوب نیست، گفت: بالای دو هزار دستگاه کسری تجهیزات در کشور وجو دارد و برای این موضوع باید یک حرکت ملی انجام شود. از نظر نیرو هم سازمان آتش‌نشانی باید تقویت شود. نردبام هیدرولیکی بسیار مهم است و کمبودها باید توسط روابط عمومی‌ها تکرار شود.

محمدی با بیان اینکه باید بحث ایمنی و آموزش در فضای مجازی فراگیر شود، گفت: باید به تعداد استان‌های کشور محتوا و صفحه آموزش ایمنی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی ایجاد شود. در برنامه شاد محتوای ایمنی و آموزشی برای دانش آموزان قرار داده می‌شود که بسیار مهم است. لازم است تا تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم. از امروز باید یک تحولی رخ دهد و سازمان آتش‌نشانی‌ها را در همه جای کشور به جایگاه واقعی خود برسانیم. ضمن اینکه مجلس هم کمک کند تا تجهیزات بدون عوارض و با بودجه ملی وارد کشور شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه استان‌ها و شهرهای دیگر نیز می‌توانند از ظرفیت مرکز آموزش آتش‌نشانی در صالح آباد بهره‌مند شوند، گفت: این یک مرکز بین‌المللی و معتبر آموزش آتش‌نشانی است که دارای امکانات و شرایط متفاوت برای تمرین اجرای عملیات و ماموریت‌های امدادی است.

وی با تاکید بر اینکه تا دیده نشویم، مشکلات حل نخواهد شد، گفت: باید از ظرفیت رسانه‌ها، صدا سیما و … استفاده کنیم‌. لازم است تا یک رسانه واحد در کشور در حوزه اخبار آتش‌نشانی ایجاد شود و اقدامات دیده شود. ایمنی کشور در دست آتش‌نشانان است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در پایان خاطرنشان کرد: جذب نیرو نباید در سازمان آتش‌نشانی متوقف شود، چون، جبران آن مشکل است. معتقدم یک وزارتخانه حوادث و بلایا باید در کشور ایجاد شود.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]